Minotaur (Legendy)

Minotaur sa objavuje v sérii Heroes of Might and Magic už od prvého dielu. Od celkom mierumilovne, fialovo zafarbeného z prvého dielu až po hrôzu a strach naháňajúceho z posledného piateho dielu (pre mňa osobne skončila séria Heroes číslom 5). Minotaurus je známy z gréckej mytológie, zobrazovaný ako tvor s ľudským telom a hlavou býka, v sérii Heroes skoro vždy zobrazený s veľkou dvoj britvou sekerou.

Legenda Minotaur

Podľa legendy manželku Pásifaé krétskeho kráľa Mínóa zviedol biely býk. Po čase porodila hrôzu naháňajúceho syna – človeka s ľudským telom a býčou hlavou. Nazvali ho Mínotauros. Kráľ si nechal od aténskeho staviteľa a sochára Daidala vybudovať obrovský Labyrint, do ktorého potom nevlastného syna uvrhol. Takto ho schoval pred zrakmi svojich poddaných. Nevernej kráľovnej Pásifaé pripravil kráľ Mínos rafinovanú a krutú smrť.

Medzi Krétou a Aténami vypukla vojna po tom, čo bol v hrách v Aténach usmrtený syn kráľa Minósa Androgeós. Atény padli a bola na ne uvalená povinnosť – každoročne museli posielať na Krétu sedem dievčat a sedem chlapcov.

Až raz sa k vybraným nešťastníkom dobrovoľne pripojil hrdina Théseus, syn aténskeho kráľa Aigeaa a bol rozhodnutý Atény tohto trestu zbaviť. Krétsky kráľ ho vľúdne prijal, poprial mu šťastie, avšak upozornil ho, že možno Minotaura zabije, ale sotva sa dostane z labyrintu von.

S pomocou bohyne Afrodíté padla Théseovi do oka kráľovská dcéra Adriana a i ona sa do neho zamilovala. Tak sa stalo, že predvečer mu dala kúzelný meč a pridala klbko nití, ktoré za sebou bude rozmotávať a tak nájde cestu späť.

Ráno boli obete odvedené do labyrintu, ale dovnútra vstúpil iba Théseus, odvíjal Adrianinu niť a tmavými vlhkými chodbami sa dostal až k monštru a Minotaura v ťažkom súboji zabil. Dostal sa šťastne von a bol všetkými vítaný. Kráľ mu poďakoval za zabitie netvora a zrušil povinnú každoročnú obetu.

Odkazy

 Minotaur v sérii Heroes

2 Comments

  1. Sovi

    🙂 je to dlho čo som toto čítal, a až teraz som si to všimol tuto na stránke, paráda 🙂

    Reply
  2. Liso1 (Post author)

    Tak tak, celá táto sekcia by mala slúžiť ako info o histórii známych jednotiek z Heroes.

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: