Centaur (Legendy)

Centaur sa v sérii Heroes vyskytuje už od prvého dielu, ale prešiel mnohými zmenami. Zatiaľ čo v prvom dieli reprezentoval hrad Warlock, ako strelecká jednotka s lukom a podobne to bolo aj v druhom pokračovaní v Heroes 3 sa stal jednotkou hradu Rampart, ale už nie streleckou. S vydaním In the Wake of Gods ale prišlo vylepšenie a kombináciu jednotky Captain Centaur a Grand Elf sa stáva Sylvan Centaur, strelecká jednotka 3. úrovne.

V piatom pokračovaní nastáva už len menšia zmena, miesto luku má oštep. Do Heroes 5 sa Centaur dostáva až v datadisku Tribes of the East.

Legenda Centaur

Ide o bájne zvieratá, ktoré so spolovice koňom a spolovice človekom. Sú to veľmi inteligentné tvory a sú schopné hovoriť ľudskou rečou. Žili neviazaným životom v hlbokých lesoch a všetok svoj čas trávili búrlivými radovánkami. Bývajú zobrazení ako spoločníci Dionýza.

Známym kentaurom bol Cheirón, múdry vychovávateľ niekoľkých gréckych hrdinov, akým bol napríklad aj Achilles. Cheirón bol zbehlý v hudbe, lekárstve, love a bojovom umení. Bol veľmi dobrý priateľ s Apollónom. Po smrti Cheiróna ho Zeus vyzdvihol na oblohu ako súhvezdie kentaura, ktoré malo žiariť svojou múdrosťou.

Pôvod Kentaurov treba podľa najrozšírenejšej teórie možno hľadať v nejakej starovekej gréckej kultúre, ktorá ešte nepoznala jazdectvo. Mohlo sa to stať po prvom kontakte s kočovníkmi, ktorých považovali za poloľudí a polozvieratá. Bernal Díaz del Castillo píše o podobnom nedorozumení, keď Aztéci takto mylne vnímali španielsku kavalériu. Zelené pláne v centrálnej Ázii (pravdepodobne oblasť dnešného Kazachstanu) boli miestom, kde prvýkrát človek skrotil koňa.

Odkazy

server.sk – Bájne tvory Grécka 2. časť

wikipedia.org – Kentaur (mytológia)

 

Centaur v sérii Heroes

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: