ERA II

Heroes of Might and Magic III: In the Wake of Gods (ERA) is a massive modification of Heroes 3 inventing script language and generally intended to stretch the boundaries of the original game capabilities. Heroes 3 WoG presents new objects with various properties, drastically changed and improved creature abilities and a wide variety of custom scripts for altering the gameplay.

The English version of the article is here.

Heroes 3 ERA 2.9.12 + HD-mod 5.0 RC80 + ERA Scripts (build v1.29)

How to install and play Wake of Gods without errors (outdated)

Inštalácia ERA II (Wake of Gods)

Na inštaláciu potrebujete mať v PC inštalovanú Heroes 3, ideálne vo verzii Complete, najlepšie zo stránok GOG.COM, táto verzia je DRM FREE a nepotrebuje k spusteniu CD. Potom už je inštalácia veľmi jednoduchá, stačí stiahnuť inštalačný archív, uložiť si ho do počítača a spustiť.

Download
ERA II v2.8.x

instalacny_archiv_era

Inštalačný archív je stiahnutý a uložený na ploche PC, dvojklikom spustíme inštaláciu.

era_2_instalacia_novej_verzie

Dôležité je vybrať správnu cestu kde je inštalovaný Heroes 3 Complete, kliknite na “Browse” a preklikajte sa k zložke s Heroes 3 Complete. Ja mám hru nainštalovanú priamo na disku C. C:\GOG Games\HoMM 3 Complete. Inštalácia trvá asi minútku, aj menej.

Inštalačný program vytvorí odkazy na ploche.

Inštalačný program vytvorí odkazy na ploche.

Po inštalácii sa na ploche objavia dva odkazy. ERA II spúšťa hru a Era Start Menu, ako už názov napovie otvorí menu s rôznymi položkami, medzi ktorými je aj Mod Manager.

Era Start Menu

Era Start Menu

Start Menu obsahuje rôzne položky, ale pokiaľ chcete len hrať, zaujímať vás bude jedine Mods Manager a Maps Editor. Ostatné položky sú skôr pre tvorcov modifikácií. Spustíme Mods Manager.

era_new_mod_manager

Cez Mods Manager si manažujete všetky modifikácie, ktoré si do hry pridáte. Jednoduchým spôsobom ich môžete vypnúť (Disable), zapnúť (Enable), zmazať, posunúť hore, alebo dolu. Po čistej inštalácii ERA II obsahuje 4 modifikácie Secondary Skills Scrolling, Fast Battle Animation (túto modifikáciu vypínam, pretože jednotky sa pri boji pohybujú strašne rýchlo a strácam tak prehľad čo sa deje), Quick Savings, Yona a In the Wake of Gods. Informácie o modifikáciách sa zobrazujú v okne vpravo dolu. Hru spustíte cez ikonku ERA II na ploche:

era_Start_icon

Nové modifikácie si môžete stiahnuť v sekcii download, pokiaľ si neviete rady s ich inštaláciou, poslúži stránka ERA II – Inštalácia modifikácií.

era_2_mod_manager

A takto vyzerá Mods Manager s niekoľkými modifikáciami, ako napríklad Upgrade ALL, XXL map patch a WoG Revised. Pozor, niektoré lacné antivírusové programy môžu označiť súbor modsmann.exe (teda Mod Manager) za napadnutý vírusom, samozrejme toto je len falošná správa.
Credits: Bes, Darkloke, Jim Vogan, Sav, solitaire345, Valery (Salamandre), ZVS, HC community and others.

wog_Karmic_Battles

Karmic Battles – This script modifies all battles against Wandering Monsters. All Wandering Monsters will get some help from “friends”. The script summons various stacks of monsters for every battle.

How to solve: “Assert violation in file” (ERA 2)

Zaujímavé články:
Ako inštalovať modifikácie? 
Ako vyriešiť problém čiernej bojovej plochy?
WoG Options – preklad a vysvetlenie
Skryté mini-doplnky

187 Comments

 1. BG

  I cannot enable Quick Combat Options. I am using Window 10 with WoG and HD Mod. I can toggle the setting in the game menu. Then once I enter the game and go to the Wog Options in-game, it shows it has been disabled. Every battle is either simulated or it is manually controlled. THere is no predictive battle screen prompt like there should be.

  I have uninstalled and re-installed.

  DO you have any suggestion for how to troubleshoot this?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Hi BG, if you use ERA Gaming build, then its author has decided to remove this script so it doesn’t work even if it’s enabled in WoG Options. I do not know why. I’ll try to convince him to add this script again. I miss him too.

   Reply
   1. BG

    Do you know what build I can download so that I can have most of the WOG features and also this feature?

    I do not need the most recent version. I just want this option again!

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Hi, BG, this option was part of v1.29 build.

     Reply
     1. BG

      I couldn’t find any link for the 1.29 build, because all the MEGA links have been replaced to 1.30.

      However I found this upgrader tool 1.28 to 1.29 and it seemed to work:
      https://yadi.sk/d/qCut2CWWymuzig

      Thank you!

      Reply
 2. monstron

  I am having difficulty with the campaign scenarios of WOG. I followed the instructions on how to install. Everything loads fine but I cannot right click to leave troops. I have gone through ERA2 Mod manager and change WoG options. I tried in the game for scenarios to change WoG options all to allow “leave troops by right clicking adventure map but it does not work and I can’t leave the peasant in the first scenario. I have wiped my drive and reloaded Windows thinking I made a mistake on install but no success. Am I missing something? Working in Windows 10 Pro with install of HoMM3 Complete from GOG and HoMM3 ERA light (eng) V1.29. Thanks for any help in advanced

  Reply
 3. Cabadaj

  Zdravím

  nějaká rada jak spustit Eru ve Window Modu? Pokud možno bez použití externí appky, v HD Modu se normálně Full Screen k zaškrtnutí neobjevuje a po přidání řádku do ini se sice výběr objeví, ale nic nedělá.

  Díky

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Nazdar, tak ako som ťa dobre pochopil chceš spustiť ERA vo Windows okne? Ja používam HD mod, je to najjednoduchšie. Hra sa ti najprv spustí na celú obrazovku, ale potom stačí stlačiť F4 a hra sa prepne do okna.
   Ak nechceš používať HD mod, tak si stiahni GL Wrapper: (https://goo.gl/zgga4Y) súbor ddraw.dll stačí skopírovať do zložky s hrou, hru normálne spusti s h3era.exe a postom sa bez problémov prepneš do okna pomocou F4 a klávesou F3 si môžeš prepínať aj grafické filtre.

   Ak sa rozhodneš použiť HD mod stiahni si verziu 5.0 RC43 a zakáž automatický update, novšie verzie už nepodporujú ERA.

   Reply
 4. Tryst

  Zdravím,

  mám menší problém s ERA II. Heroes 3
  complete mám z GOG.com k tomu i upravenou češtinu pro GOG verzi HoMM3C, nainstalovanou ERU II + modifikaci s češtinou, ale hra cca po 3 herních dnech pravidelně zamrzne a nezbývá nic než restart. Zkoušel jsem zatím dvě verze ERY. 2.7.5 a 2.46, ale u obou je problém stejný. Instalováno na Win 10.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Nazdar, skús najprv inštaláciu čistej verzie Heroes 3 z GOG + ERA II, ale bez češtiny. Pokiaľ všetko bude fungovať, tak problém bol v češtine, skús si nainštalovať túto: https://heroes3wog.net/cestina-download/ a odporúčam mať hru inštalovanú na disku C:, nie v Program Files. Rovnako skús aj použiť HD mod https://heroes3wog.net/homm-3-hd-download/ (stiahni si verziu 5.0 RC43 a zakáž automatický update). Daj vedieť či niečo pomohlo.

   Reply
 5. Andrejbobo

  ani mne nejde era… odinštaloval som celý H3 Completaby nebol nikde WOG, potom som ho nainštaloval a aj tak mi era nejde…

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Nazdar, máš rovnaký problém, že ti hra vypisuje hlášku “Assert violation in file…” ak hej, tak musíš vytvoriť manuálne v adresári s Heroes 3 ERA najprv priečinok s názvom “Debug” v nútri tohto adresára ďalší adresár s názvom “Era” a v tomto adresári textový súbor “log.txt”. Nastav aj kompatibilitu ERA2.EXE na Windows 8.

   Reply
   1. Andrejbobo

    no ty kks… ja laik do pc a ty mi niečo takéto napíšeš?… niesi na FB?…

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Som, napíš mi priamo na FB stránke: https://www.facebook.com/Heroes3WOG/ 🙂

     Reply
 6. 2fast4ya

  Solved 🙂
  All you need is in Heroes 3 folder to create 2 folders and a text document “Debug\Era” and in Era folder create Log.txt After that if error occurs set era 2 compatibility to windows 8

  Reply
  1. Filen

   Thank you. 🙂 🙂 🙂

   Reply
  2. Liso1 (Post author)

   perfect thanks!

   It looks like more people have a same problem :/

   Reply
 7. 2fast4ya

  Hello i have a problem with ERA. So i when i launch it i get arror “assert violation” error at adress $5861E1F. I tried many things like installing h3 complete edition, h3 SOD, h3 WOG also all of these work very well but when i try to play ERA 2 it crashes can someone help me to solve this problem?

  Reply
  1. Filen

   I have the same problem with “asert violation”

   Reply
 8. Vladislav

  mss.dll is missing prosim o pomoc neviem co stym aj za niejaku radu nech to mam vsetko zo vsetkym som stary fanda co po 10 rokoch ide znovu nato……..

  Reply
  1. Liso1 (Post author)
   1. Vladislav

    Je to to iste hlasenie ale hlasy ze chyba mss.dll pokusal som sa to takto riesit ze som si tento subor stiahol ale nepomohlo to.Mam nainstalovanu HoMM3 complete v cz.Ked ten subor hodim do zlozky tak vypise ze,,The procedure entry point_AIL_set_sample_volume@8 could not be located in the dynamic link lybrary mss32.dll.

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Nazdar, skús potom spustiť hru s administrátorskými právami, dúfam že ju máš inštalovanú na disku C: a nie v zložke Program Files a skús na spustenie použiť HD mod: https://heroes3wog.net/modifikacie-heroes-3/homm3-hd/

     Reply
 9. UglyGoat

  Hello! 🙂
  My game is lagging non-stop and its impossible to play. Tell me how to fix this please. I’m with win. 10 x64

  thanks

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Hello UglyGoat 😀

   Do you also use HD mode to play the game?

   Try this: open “Heroes3.ini” with notepad, find “UseOnlyOneCpuCore=1” and change to “UseOnlyOneCpuCore=0” or vice versa. Save and try.

   Reply
 10. dewon

  PLEASE HELP! Thanks!

  Zdravím, mám problém při spuštění nainstalované ERA II. v 2.75. Spustit přes ikonu na ploše nelze, u spuštění v HD modu píše : failed to load and compile Lua script. cannot open Data/scripts/_core_.sys.lua: No such file or directory.

  H3 complete mám origo placenou gog verzi, kterou pouze přes HD v pohodě spustím.

  Hraju na NTB s win 10 x64. Díky moc!

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Nazdar, zažil som rovnaký problém a na W10 mi pomohlo ak som nastavil kompatibilitu spúšťacieho súboru h3era.exe na Kompatibilita -> Windows 8 a všetko beží bez problémov, skús a daj vedieť.

   Reply
   1. Dewon

    BIG THANKS!!!!

    nastaveno a vše šlape jak má!!

    Moc diky

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     No problemo, aj nabudúce 🙂

     Reply
 11. kero

  Excuseme. I found the new problem.
  I can’t play the random map in the wake of god.

  http://images.temppic.com/02-03-2018/images_vertis/1520005712_0.78522200.jpg

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Hi Kero, install the latest version of ERA (v2.7.4 download: install the latest version https://heroes3wog.net/era-2-download/)

   Dont RUN the game from the Mod Manager (unfortunately it dont work), run the game from the desktop with the icon ERA II. Everything works smoothly.

   ERA II start icon

   Reply
 12. Latura23

  zdravim mam problem ze kdyz pustim eru tak mi nejdeou zapnout nastaveni wog i kdyz mam v mod manageru wog revised na prvnim miste dekuji za odpoved

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Ahoj, ktorú verziu ERA II používaš? Ak to chápem dobre, tak sa nevieš dostať do položky “WoG Options” priamo v hre? Vypisuje hra nejakú chybu?

   Reply
   1. kero

    Pleases help me….
    I loaded and installed Hero 3 and Era II, then I opened era mod manager.
    Why I can’t see “Run game” button… T T
    as this picture…

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Hi Kero,

     new ERA version uses also new Mod Manager. You will find the “RUN” button in the section “GAME”. See the picture below.
     ERA
     I have to edit the instructions on the page.

     Reply
 13. david

  ahoj, to já mam stejnej problém. už jsem to davno vzdal

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Tak to ma mrzí, ale ak ešte máš strpenie, skús novú verziu Horn of the Abyss 1.5.0 je to úplná BOMBA! https://heroes3wog.net/horn-of-the-abyss/

   Reply
 14. Liso1 (Post author)

  Nazdar, bohužiaľ pri ERA sa to niekedy stával, ale skús novú verziu ktorá je vonku od 9.12. 2017 s označením 2.6.5 https://heroes3wog.net/era-2-download/

  Reply
  1. xao

   Stejný jako předtim stim rozdílem,že pokud před koncem kola zalezu do s hlavnim hrdinou do hradu,tak to počítače odehrajou a všechno je v cajku,ale jakmile to odklepnu a jsem venku tak se to rubne.

   Reply
   1. Liso1 (Post author)

    Aké modifikácie používaš?

    Reply
    1. xao

     Yona,quick saving,secondary skills scrolling nebo jak se to jmenuje a wOG

     Reply
     1. Liso1 (Post author)

      Hmmm… skús ešte HD mod a daj vedieť či sa niečo zlepšilo. https://heroes3wog.net/modifikacie-heroes-3/homm3-hd/

      Reply
 15. xao

  Zdary, mam problém. hraju h3+era2 mapu ragnars quest a už dvakrat mi hra zamrzla při odklepnutí kola při tahu počítače. mapa byla vždy stejná ale hra to byla jiná.jednou ve třetim mesici a poté v sedmym. a nejde to zaboha nijak rozjet. zkoušel sem vypínam mody a tak a stejně nic

  Reply
 16. Liso1 (Post author)

  Nainštaloval si ERA II do rovnakého adresára ako Heroes 3? Skús ešte tento návod: https://heroes3wog.net/heroes-3-ultimate-edition-v5-0/

  Reply
 17. WuP

  Chtěl bych se zeptat, instalace šla v pořádku, akorát když chci zapnout eru tak mi nic nenaskočí, můžete mi poradit ?

  Reply
 18. michal

  Dobrý den,
  můžete mi poradit. Když “přepínám” den tak se mi to u načítaní AI hráče sekne a nepustí mě to dal. Když hru vypnu a zkusím to znovu, tak se to furt seká ve stejným místě. Ve WOG nastavení jsem zrušil vše kromě nových vylepšení jednotek.
  Děkuji

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Nazdar, aké modifikácie máš ešte inštalované spoločne s ERA II? Skús inštaláciu podľa tohto postupu: https://heroes3wog.net/heroes-3-ultimate-edition-v5-0/

   Reply
   1. michal

    mám Heroes 3 ultimate 5 s vyplou Delete prisons a přidal jsem si Halflings Town

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Pozri sa cez Mod Manager či je modifikácia WOG Revised na prvom mieste, ak nie, daj ju tam, podľa všetkého tam teraz bude Halflings Town.

     Pokiaľ by hra stále padala, deaktivuj Halflings Town a skús či hra ide bez problémov.

     Hru by si mal mať aj priamo na disku C:, ni v zložke Program Files.

     Reply
     1. michal

      dal jsem WOG Revised na první misto a stale to jede chvilku a pak se to sekne. Vypnou Halflings Town jsem ješte nezkoušl(ani se mi nechce, nestahoval jsem to aby byla vyplá). Pri nastavování v Mod Manageru jsem zsitil ze jsem si nedavno nainstaloval i Hms Improved.

      Reply
 19. mayerman

  Môžete hrať ERA na Mod-HD? Ak áno, ako to urobím?

  Reply