ERA II

Heroes of Might and Magic III: In the Wake of Gods (ERA) is a massive modification of Heroes 3 inventing script language and generally intended to stretch the boundaries of the original game capabilities. Heroes 3 WoG presents new objects with various properties, drastically changed and improved creature abilities and a wide variety of custom scripts for altering the gameplay.

The English version of the article is here.

Heroes 3 ERA 2.9.12 + HD-mod 5.0 RC80 + ERA Scripts (build v1.29)

How to install and play Wake of Gods without errors (outdated)

Inštalácia ERA II (Wake of Gods)

Na inštaláciu potrebujete mať v PC inštalovanú Heroes 3, ideálne vo verzii Complete, najlepšie zo stránok GOG.COM, táto verzia je DRM FREE a nepotrebuje k spusteniu CD. Potom už je inštalácia veľmi jednoduchá, stačí stiahnuť inštalačný archív, uložiť si ho do počítača a spustiť.

Download
ERA II v2.8.x

instalacny_archiv_era

Inštalačný archív je stiahnutý a uložený na ploche PC, dvojklikom spustíme inštaláciu.

era_2_instalacia_novej_verzie

Dôležité je vybrať správnu cestu kde je inštalovaný Heroes 3 Complete, kliknite na “Browse” a preklikajte sa k zložke s Heroes 3 Complete. Ja mám hru nainštalovanú priamo na disku C. C:\GOG Games\HoMM 3 Complete. Inštalácia trvá asi minútku, aj menej.

Inštalačný program vytvorí odkazy na ploche.

Inštalačný program vytvorí odkazy na ploche.

Po inštalácii sa na ploche objavia dva odkazy. ERA II spúšťa hru a Era Start Menu, ako už názov napovie otvorí menu s rôznymi položkami, medzi ktorými je aj Mod Manager.

Era Start Menu

Era Start Menu

Start Menu obsahuje rôzne položky, ale pokiaľ chcete len hrať, zaujímať vás bude jedine Mods Manager a Maps Editor. Ostatné položky sú skôr pre tvorcov modifikácií. Spustíme Mods Manager.

era_new_mod_manager

Cez Mods Manager si manažujete všetky modifikácie, ktoré si do hry pridáte. Jednoduchým spôsobom ich môžete vypnúť (Disable), zapnúť (Enable), zmazať, posunúť hore, alebo dolu. Po čistej inštalácii ERA II obsahuje 4 modifikácie Secondary Skills Scrolling, Fast Battle Animation (túto modifikáciu vypínam, pretože jednotky sa pri boji pohybujú strašne rýchlo a strácam tak prehľad čo sa deje), Quick Savings, Yona a In the Wake of Gods. Informácie o modifikáciách sa zobrazujú v okne vpravo dolu. Hru spustíte cez ikonku ERA II na ploche:

era_Start_icon

Nové modifikácie si môžete stiahnuť v sekcii download, pokiaľ si neviete rady s ich inštaláciou, poslúži stránka ERA II – Inštalácia modifikácií.

era_2_mod_manager

A takto vyzerá Mods Manager s niekoľkými modifikáciami, ako napríklad Upgrade ALL, XXL map patch a WoG Revised. Pozor, niektoré lacné antivírusové programy môžu označiť súbor modsmann.exe (teda Mod Manager) za napadnutý vírusom, samozrejme toto je len falošná správa.
Credits: Bes, Darkloke, Jim Vogan, Sav, solitaire345, Valery (Salamandre), ZVS, HC community and others.

wog_Karmic_Battles

Karmic Battles – This script modifies all battles against Wandering Monsters. All Wandering Monsters will get some help from “friends”. The script summons various stacks of monsters for every battle.

How to solve: “Assert violation in file” (ERA 2)

Zaujímavé články:
Ako inštalovať modifikácie? 
Ako vyriešiť problém čiernej bojovej plochy?
WoG Options – preklad a vysvetlenie
Skryté mini-doplnky

187 Comments

 1. Anthrax

  Ať dělám co dělám, nikde nevidím ten “MODs Manager” o kterém tady píšeš. Není v instalačce, není ani v tvé ultimate verzi.

  Reply
 2. Liso1 (Post author)

  pozri si tento obrázok, na ňom je presne ukázané kde sa MODs Manager nachádza, samozrejme musíš mať nainštalovaný mod ERA II

  Reply
 3. Sovi

  čiže ERAII nemožem kombinovať s WOG?

  Reply
 4. Liso1 (Post author)

  ERA II už vo svojej inštalácii WoG obsahuje (ako modifikáciu) aj s opravenými chybami, tak preto už ho nie je potrebné inštalovať.

  Reply
 5. Sovi

  Ok díky moc :-), priznám sa moc som po tom nepátral len ttak letmo, a nikde som to nenašiel tak som sa spýtal radšej 🙂

  Reply
 6. Liso1 (Post author)

  No problem, od toho stránka funguje 🙂

  Reply
 7. Indee

  Zdravim, prosimvás.. kde najdu savy z ery.. mám takovej problém, mám homm3hd, ten když zapnu tak se mi v load games zobrazej určitý savy.. vyjedu z toho, zapnu to přes era2 a najednou tam jsou úplně jiný savy, a jedná se stále jednu a tu samou verzi

  Reply
 8. Liso1 (Post author)

  Zdar, aby som sa trochu zorientoval, keď hraješ cez Homm3HD hraješ iba Heroes 3 Complete? Alebo Heroes 3 s ERA II?

  Lebo aj ERA II sa dá hrať bez problémov cez HD. Myslím ale že uložené hry v HD mode nie sú kompatibilné a teda sa nezobrazia ak spustíš hru iba cez h3era.exe.

  Reply
 9. secret

  hay, i have problem. i can’t run h3era.exe . It always says “Assert violation in file”.
  how can i fix?

  Reply
 10. Liso1 (Post author)

  Hi Secret.
  1. What version of Windows you are using?

  2. Do you have administrative rights on the system?

  3.
  a, Install a clean version of Heroes 3 Complete.

  b,Visit ERA II page.

  c, Install ERA II (It is an easy installation just follow instructions).

  Reply
 11. pavelkrajci

  Prosim o pomov ked nainstalujem era 2 nejde mi spustit pomozte mi

  Reply
 12. pavelkrajci

  ide to vobec na win7

  Reply
 13. Liso1 (Post author)

  Zdar,
  ERA II funguje bez najmenších problémov pod Windows 7. Skús trochu bližšie špecifikovať tvoj problém, čo sa presne stalo?

  Reply
 14. lordanubis

  Zdravím, nedávno jsem si stáhl hru Heroes Chronicles. Všiml jsem si, že ERA 2 má v jednom screenshotu disabled Heroes chronicles. Chtěl bych vědět, jak mám přidat tenhle datadisk do ERA 2, když mám nainstalovanýho Heroes 3 Complete

  Reply
 15. Liso1 (Post author)

  Zdar, tak pozeral som na nete ohľadom Heroes Chronicles pre ERA II, existuje ale iba verzia s ruskými textami.
  Poda môjho názoru, ale nemá veľmi zmysel inštalovať Chronicles pod ERA II, pretože nové skripty ktoré obsahuje ti môžu znemožniť dohranie hry, rovnako je to aj pri kampani v Heroes 3 Complete ak máš nainštalovanú ERA II.
  Najlepšie je si len zaobstarať Heroes Chronicles (napr. na gog.com) a hrať takto.

  Reply
 16. lordanubis

  Zdarec. Ani mi moc nejde o ty kampaně z Chonicles, spíš mě zajímá, jestli se třeba artefakty z chronicles přenesou do klasického heroes 3 complete a aby to fakalo aj s ERA 2.

  Reply
 17. Liso1 (Post author)

  Uf, tak to si skôr myslím že to nepôjde. Radšej skús Horn of the Abyss, tam máš okrem nových artefaktov aj ďalší originálny obsah.

  Reply
 18. Wazza

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, dají se nějak upravovat statistiky jednotek? Případně, dá se nějak upravovat jejich vzhled?

  Reply
 19. Wazza

  nebo dá se někde alespoň změnit obrázek hrdiny?

  Reply
 20. Liso1 (Post author)

  Ahoj, tieto veci sa samozrejme dajú spraviť, ale nie je to moja silná stránka.
  Michal sa v tom orientuje lepšie, keď bude on-line napíšem mu, aby sem hodil nejaké rady,

  Reply
 21. Wazza

  díky

  Reply
 22. Michal

  Ahoj Wazza a vitaj na fóre! Zmena portrétov hrdinov je celkom ľahká. Cez ERA startmenu si spustíš program Snd/Vid/Pac editor. Ten dokáže otvoriť súbory, kde sú komprimované obrázky. Pôvodní Heroes hrdinovia sú v zložke Heroes/Data/H3ab_bmp.lod. Po otvorení sa ti objavia čudné názvy rôznych obrázkov všemožných vecí. Portréty hrdinov sa začínajú na HPL0, musíš teda skrolovať doprava. Ak chceš nahradiť konkrétneho hrdinu, potrebuješ jeho malý obrázok vo formáte .pcx (pravdepodobne). Ten vložíš do archívu cez ikonu Add…(žltý priečinok s modrým +). Ak ale používaš mód na zmenu portrétov ako ja (Vallex portraits), musíš otvoriť archív Heroes 3\Mods\Vallex Portraits\Data\vallex portraits.pac. Tam sa nachádzajú len portréty, takže je to jednoduchšie. Naviac sa mi jeho hrdinovia zdajú krajší. Editáciu statov jednotiek som tiež vedel, len sa mi zdá, že ten program sa zmenil alebo chýba. Takže s tým ti, žiaľ, neporadím. Ale môžeš skúsiť hľadať na vlastnú päsť. veľa šťastia!

  Reply
 23. Wazza

  dík za pomoc 🙂

  Reply
 24. Michal

  Od toho tu sme, aby sme sa snažili pomáhať. A chcem sa s pýtať, chodíš sem pravidelne a čítaš články?

  Reply
 25. Wazza

  od té doby, co sem znova začal hrát heroes 3, to znamená asi týden zpátky, mám projitý víceméně všecko co tu máte 🙂

  Reply
 26. Liso1 (Post author)

  Tak to znamená že máš kopec voľného času :).
  Hral si aj kampaň v Horn of the Abyss?

  Reply
 27. Wazza

  kampaně si nechávám až po zkouškovým, tedka hrajeme akorát s kamarádama a zjišťujeme, že proti 160% nejsme schopní vyhrát 😀 nechápu kde bere první týden tolik jednotek 😀

  Reply
 28. Liso1 (Post author)

  Ak hráš ERA II aj s modifikáciami (napr. Fast AI), tak tam má počítač od začiatku postavené celé mesto aj s grálom 🙂

  Reply
 29. Wazza

  aha 😀 tak to potom jo 😀

  Reply
 30. Lord Anubis

  Zdravím. Nainstaloval sem HoMaM 3 Complete a k tomu ERA 2.46 + New Objets Patch + XXL maps + Random Skin + Wog Revised + Sagamosa (Advanced levels) + HoMM3 HD 3.673f —- výsledek, hra mi občas padá. Myslíte, že by to mohlo být tím MODem Sagamosa? U žádné instalace Ultimate edition sem Sagamosu neviděl?

  Reply
 31. Michal

  Zdar Lord Anubis, vitaj u nás. Nestabilita hry je samozrejme spôsobená módom Sagamosa. Ten je ohromne veĺký, nedokončený a hlavne zabugovaný. Ak chceš s ním hrať, stiahni si remade verziu. Tá je o kúsok lepšia, ale aj tak treba počítať s crashmi. A nie je zaradený do Ultimate práve kvôli tomu.

  Reply
 32. Lord Anubis

  Zdravím. Tak OK. Zkusím teda hru nainstalovat bez Sagamosa scripts. Jinak teď jsem četl o tom VCMI projektu. Jak je to s kompatibilitou? Jak postupovat při instalaci? Má to v sobě už WOG a HD rozlišení?

  Reply
 33. Liso1 (Post author)

  Určite skús bez módu Sagamosa, ERA II je dosť stabilná.
  VCMI je momentálne vo verzii 0.95b a jeho stabilita je stále vyššia. Od verzie 0.94 obsahuje v sebe aj ERA II vylepšenia. Nie WoG nstavenia.
  Rovnako obsahuje aj vyššie rozlíšenie, ktoré sa ale nastavuje v prostredí hry.
  Momentálne sú pre VCMI k dispozícii aj nové mestá ako Forge, Cove, Grove, alebo Preserve.

  Reply
 34. Anarus

  Ahojda, chci se zeptat, teď jsem narazil na ERA II poprvé a mám otázku: existuje na to komplwtní čeština? Sice umím víceméně anglicky, ale jsem rád, když si můžu užít hru v češtině. 🙂

  Reply
 35. Liso1 (Post author)

  Anarus vitaj 🙂

  S angličtinou pre ERA II je to trochu zložité, exituje jedna modifikácia, ktorú môžeš skúsiť, stiahneš ju tu.
  Ale nemusí fungovať správne. V prípade že by si si nevedel rady s nastaveniami, napíš, prípadne skús pozrieť na stránku, kde som tieto nastavenia preložil: https://heroes3wog.net/era-ii-instalacia/wog-nastavenia/

  Reply
 36. Matis

  Ahoj,
  mam dotaz ohladne multiplayera cez ERA II (konkretne TCP/IP) hra mi celkom casto pada, nemate niekto podobny problem resp. ide to niekomu bez problemov? Hra po par tahoch bez hlasky cela padne. Mam spravenu novu instalaciu Complete + ERA II + HD bez dalsich modov. Doteraz som hraval Complete + WOG 3.58f a nepadalo to tak casto. Ak by mal dakto radu budem velmi vdacny, skusal som uz hadam vsetko. Diky 🙂

  Reply
 37. Liso1 (Post author)

  Ahoj, asi ťa sklamem, ale čo viem tak multiplayer v ERA II nie je veľmi dotiahnutý.

  Skúsil by som multiplayer bez HD modifikácie čo to povie (je dobré aby ste obaja mali rovnakú verziu Heroes 3 Complete). Ale nemyslím že to veľmi pomôže. Skús keď tak Horn of the Abyss, to bude poľa m%na lepšia voľba.

  Reply
 38. Matis

  Nad tym som rozmyslal, len sucastou HotA myslim nie je wog… Skusim to este bez toho HD, a popripade este staru klasicku instalaciu Wogu na complete, ako som to mal povodne. Zatial diky za rady 😉

  Reply
 39. Liso1 (Post author)

  Presne tak, WoG nie je súčasťou HotA, tak tam sa musíš rozhodnúť čo chceš hrať.
  Dosť to záleží aj od verzie Heroes 3 complete, ja používam tú z GOG.com.

  Reply
 40. Borelias

  Ahoj, hned po rozbalení mi to norton internet security zablokoval jako vir (modsman.exe), proto to nejspíš nekteří lidé nemůžou najít…

  Reply
 41. Liso1 (Post author)

  Zdar, ďakujem za upozornenie. Budem vedieť do budúcna. Na počítačoch na ktorých skúšam Heroes je MS Essentials (ten samozrejme nezachytí) a na druhom je ESET, ale nestalo sa mi, že by zablokoval modsman.exe.

  Reply
 42. Ajomajo

  Hello, when I play is everything fine but when I start battle problem starts..
  Firstly i had problem that all battle screen is black, but I fixed it now.
  Now i have problem that if monster moves, he still leave “his shadow” behind in spot he was standing before, this bug is kinda annoying, any ideas how to fix it?

  Reply
 43. Liso1 (Post author)

  Hello Ajomajo,

  which modifications you have installed? If you have a problem with a black screen when fighting, probably missing a modification. Try to install MornBattlefields https://heroes3wog.net/morn-battlefields/ .

  Reply
 44. Lordanubis

  Zdravím, mám menší dotaz ohledně nastavení. Nedávno jsem přeinstaloval komp a znovu nainstaloval H3 Complete + Era 2.46 a postupně jsem k tomu doinstaloval další mody. Když otevřu Mod Manager ver. 0.13.7.13 tak to jde od spoda: In the Wake of Gods, Fast Battle Animation, Yona, Secondary Skills Scrolling, New Objects Patch, WoG Revised, XXL, Random Backgrounds. … a nějakým způsobem mi nefunguje nastavení WOG ve hře. V nastavení mám třeba zaškrtnuto, že před každým městem je Warlords banner a když vygeneruji mapu, tak tam ale není. Třeba to je špatným uspořádáním v tomhle Mod Manageru. Poradíte?

  Reply
 45. Liso1 (Post author)

  Zdar, skús najprv modifikáciu WoG Revised presunúť úplne na začiatok zoznamu v Mod Managery, aby všetky ostatné modifikácie boli pod ňou.
  Potom spusti hru, otvor WoG nastavenia a v pravo dole nájdi SAVE a ulož si ich ich do súboru.
  Malo by to pomôcť, daj vedieť.

  Reply
 46. Renegade

  Cau Liso1, budou mi modifikace fachat i na WIN 8.1 x64. Mam complete verzi z GOGu ?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, na Win 8 mám Heroes 3 odskúšaný, všetko behá bez problémov. Netestoval som ale GOG verziu, no nemyslím že by to mal byť problém.

   Reply
 47. not_important

  Don’t know if it’s only me, but the archives “heroes-3-ultimate-edition-4-komponenty.zip” & “era-2-4-6.zip” both seem damaged for some reason; I can’t get them to unpack with 7zip, they only spit out one of the .exe[s] there contained in a unusable shape. Sorry for the noobspeak, but I think you get what I mean.

  By the way, the anti-bot quiz is more of a anti-attention-deficient-people for me, for I haven’t noticed its box a couple times the first time around ;p

  Reply
 48. Lord Anubis

  Zdravím.. už někdo vymyslel jak nahrát město Cove (pirate bay) z HoTA do ERA2? 😀 docela bych ho tam ocenil 😀 i ty všechny výborně udělaný jednotky.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, tak mám pocit že to nie je možné, jedine ako si môžeš zahrať za Cove s ERA II možnosťami je skúsiť VCMI, tam je tento hrad dostupný: https://heroes3wog.net/otestovane-piratske-mesto-cove-pre-vcmi-v0-94/

   Reply
 49. zorro

  Ahoj, chtel bych se zeptat, jak se naucim dalsi secondary skilly, tim myslim vice nez dovoluje zakladni hra heroes 3, mam nainstalovanou samozrejme era2, ale pri dalsich lvlech mi to skilly uz nenabizi, diky

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, podľa všetkého nemáš túto funkciu aktívnu vo WoG nastaveniach, miesto 8 ich môžeš mať 10. Pozri obrázok:

   Reply
   1. zorro

    Ahoj, tuto funkci zaplou mam a porad se nemuzu naucit nove secondary skills, zvlastni je ze v jedne mape se mi to povedlo a ted uz to nejde … Nemuze byt chyba ze nevim kde se mam ty dalsi skilly naucit ? Melo by to jit v confluxu a v tech hutech ? 🙂

    diky za opoved

    gl v mapach

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Tak to je divné, ale myslím že tie ostatné dve schopnosti idú naučiť práve v hutoch, alebo pri postupe na ďalší level, kde ťa na to aj hra upozorní že hrdina sa môže naučiť novú úroveň.
     Náhodou už ich hrdina nevie 10 a preto sa nemôžeš naučiť nové?
     Otvor obrazovku hrdinu a ak už vie 8 schopností, tak skús kliknúť na tú šipku v pravo, ktorá ukazuje nadol (sú dve nad sebou), ak sa ti obrazovka prepne na ďalšie chopnosti, tak ich už vie hrdina 10 a tým pádom sa ďalšie nenaučíš.

     Reply
 50. macropus

  Chtěl bych se zeptat jestli neexistuje modifikace, která by umožnila změnit typ města? Tedy například změnit castle na rapmpart atd.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, ak myslíš priamo v hre, teda že obsadíš mesto a chceš zmeniť jeho typ na iný, tak toto je možné, ale je to dosť zdĺhavý proces.
   Jediný hrdina ktorý je schopný po zničení mesta postaviť nové je Jeddite (Dungeon), on má schopnosť Builder. Daj vedieť ak chceš vedieť viac.

   Reply
 51. Džano

  Ahoj, mám problém s Map Editorom, keď spustím WoG Editor, či už cez Era Start Menu, alebo z foldra, vyhodí mi “Runtime Error 216 at …(vždy iné číslo)”. Vytváranie máp v Heroes som mal vždy veľmi rád a chcel by som nejakú spraviť aj s WoG vecami, preto by som rád vedel, čo s tým errorom robiť. Môj systém – Windows7.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, tak som skúsil spustiť WoG editor cez ERA start menu a všetko v poriadku, žiadne problémy. Máš inštalované ešte nejaké iné modifikácie?
   Skúsil by som spraviť čistú inštaláciu Heroes 3 Complete + ERA II a potom spustiť editor máp a malo by byť všetko v poriadku.
   Prípadne spúšťaj súbory ako administrátor, ale myslím že čistá inštalácia zaberie ak nie, tak píš a nájdeme spôsob ako ho dať dokopy.

   Reply
   1. Džano

    Mám len WoG a nič iné. Keď spustím editor ako správca, je to to isté. V podstate je to čistá inštalácia (inštaloval som H3C a hneď Eru), ale nebude problém v tom, že H3C mám ako ISO?

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Ťažko povedať, ja používam GOG verziu, ale nevylučujem že by to nemohlo byť tým. Skús niekde stiahnuť Heroes 3 Complete, trebárs niekde tu: http://uloz.to/xSZjzacE/heroes-3-complete-rar a na túto verziu nainštaluj ERA II a spusti editor.

     Reply
    2. sovi

     Tiež hrávam doma cez ISO. keď prídem domov a budem mať čas (zajtra cestujem a vrátim sa až v nedelu, snaď si spomeniem) tak môžem vyskúšať ten map editor.

     Reply
 52. Honza

  Mam problem, nejake boje maj cerny pudorys a jednotky kdyz se hnou tak po nich zustava obraz te jednotky na miste na kterem byly predtim, nekdo s tim na nejakou zkusenost?

  Reply