VCMI Project – Heroes 3: WoG recreated

The purpose of VCMI project is to rewrite the entire Heroes of Might and Magic III engine from scratch, giving it new and extended possibilities. We hope to support mods and new towns already made by fans but abandoned because of game code limitations.

VCMI is a fan-made open-source project in progress. We already allow support for maps of any sizes, higher resolutions and extended engine limits. However, although partially working, the game is not yet finished or fully playable. There are still many features and functionalities to add, both old and brand new. VCMI is not yet a standalone program, it uses files and graphics from the original game. You need to have a version of Heroes 3 to install the files from (such as the one provided by GOG).

Download
VCMI
How to install VCMI v1.2 and mods using VCMI Launcher
Heroes 3 Complete GOG version (works only with this version)
or try WoG Folderonline source of Heroes of Might and Magic mods (not only Heroes 3 mods, but not Heroes 6 😀 ) and various goodies (like “Did you know” series) that I have managed to collect over the last 10 years for everyone who contributes to the running of the Heroes 3.5 Portal.

As of VCMI 1.2 and newer Windows 10 or newer is required. Our automated system uses elements incompatible with older Windows in modules that use Intel TBB library.

Heroes 3 VCMI towns list

62 Comments

 1. sovi

  Je podla vás lepší systém ERAII alebo VCMI, ktorý hráte radšej? výhody jedného druhého? nevýhody? 🙂 dajme debatu

  Reply
 2. Liso1 (Post author)

  Jednoznačne ERA II, VCMI je ešte strááášne bugový. Ďalší problém je nekompatibilita medzi verziami, je ich už dosť (0.94, 0.95, 096b…), vžde je samozrejme najlepšie využívať aktuálnu verziu, ale niektorým modifikáciám trvá než ich autori upravia na aktuálne verzie.
  Ďalej čo mi vadí je strašne hlúpa AI, nedotiahnuté zvuky, že si rozlíšenie môžem upraviť až po spustení hry.
  Všetko sú to ale veci, ktoré sa vývojom odstránia, ja zatiaľ zostávam pri ERA II, alebo HotA. Čo viem, tak ERA II by mala dostať nový Mod Manager v priebehu mesiaca.
  Stačí takto? 😀

  Reply
  1. sovi

   ok, debata skončená 😀 keď sa priznám, VCMI som hral len asi raz alebo 2x, inak ERAII alebo HotA 🙂 diks

   Reply
   1. Liso1 (Post author)

    VCMI má tú výhodu že obsahuje kopu nových miest ktoré môžeš vyskúšať ako napr. Forge, Bastion, Abyss, Presrve alebo nový Necropolis.
    No na solídne hranie to ešte stále nie je.

    Reply
    1. sovi

     práve toho sa obávam no

     Reply
     1. Liso1 (Post author)

      Ale aj to časom príde, VCMI sa blíži k verzii 1.0, tam by mala byť väčšina chýb vyladená.

      Reply
 3. Lord Anubis

  Nevím, co dělám špatně.
  1) Instalnu Complete –> instalnu do téže složky VCMI 0,97 –> instalnu WOG… spustí se mi hra, je vše RUSKY 🙁

  2) chci si do toho přidat město Cove a Bastion a nespustí se to.proběhne 3DO a sek… ? nemá někdo už ready verzi rovnou ke spuštění, kde bude WOG + HoTA dohromady už?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, no pekne po poriadku. Odkiaľ inštaluješ WoG? Dúfam že cez VCMI_launcher.exe. Že by bolo všetko rusky sa mi ešte nestalo. Skús najrpv spustiť iba VCMI 0.97, ak nebude rusky, tak bude problém potom v tej inštalácii WoG ktorú si tam dal.

   Bastion by som veľmi neskúšal vo verzii ktorú chceš aj normálne hrávať, mesto je dosť zabugoavné a v štádiu vývoja. Stiahni si VCMI 0.97 a cez VCMI_launcher.exe si nainštaluj Horn of the Abyss. Bastion zatiaľ nechaj tak.

   Reply
   1. C32

    stalo se mi totéž, tak jsem to googlil a je potřeba v Launcheru rozkliknout WoG expanzi a manuálně deaktivovat ruskej překlad, kterej se evidentně stahuje a zapíná automaticky jako součást WoGu.

    Reply
 4. Lizzard

  Dovolím si upozornit, že verze 0.98d pořád padá a nefungují na ní generované mapy. Na 0.98 vše ok. 🙂

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Ďakujem za info, ja väčšinou tieto verzie “a”, “b”, “c”, “d” úplne obchádzam, presne kvôli týmto veciam 🙂

   Reply
 5. Figva

  Imagine map creator for VCMI O_O that is my dream.

  Reply
 6. C32

  Existuje nějaká možnost, jak do hry dostat (např. skrz VCMI) současně HotA i WoG skripty?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, existuje, ale iba cez VCMI. Môžeš mať všetky vymoženosti HotA a ešte ktomu aj WoG skripty. Na tejto stránke, sekcia “Expansions”: http://wiki.vcmi.eu/index.php?title=Mod_list Stiahni oba súbory: In The Wake of Gods (8.97.1) a Horn on the Abyss (1.3.6), rozbaľ ich obsah do priečinku Mods a malo by všetko fungovať.
   Ak nie, daj vedieť.

   Reply
   1. C32

    akorát mi pod VCMI nejdou spustit HotA mapy. To je bug nebo (prozatím) feature?

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Tak to bude podľa všetkého spôsobené nekompatibilitou. Nakoľko HotA pre VCMI je vytvorená ešte zo staršej verzia. Nová HotA 1.4.2 už používa iný formát máp.

     Ako sa prejavuje nefunkčnosť máp? Hlási systém nejakú chybu?

     Reply
 7. C32

  když dám “new game” a “single scenario”, v launcheru proběhne několik řádek chybových zpráv Map MAPS/(HOTA) “název mapy” is invalid. Invalid map format! a uvnit hry se v přehledu map vůbec neobjeví.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Aha, tak to je jasné. Originálna HotA využíva nový formát máp, ktorý ale nebol implementovaný do VCMI HotA. Takže zatiaľ si budeš musieť vystačiť iba s klasickými mapami pre H3 Complete.

   Reply
 8. uptlak

  Zdravím,

  V prvom rade sa chcem poďakovať za túto super stránku, dokonca po slovensky 😀
  (objavil som ju len dnes 16.04.2016 🙂
  Mám otázky:
  Je možné naraz hrať HoMM 3 s nainštalovanými modmi: HotA, ERA II, VCMI spolu so všetkými custom mestami:
  Abyss Town, Bastion Town, Cove Town (tuším toto mesto je už obsiahnuté v HotA), Grove Town, The Forge, Classic Forge Town?

  Dá sa všetky tieto mody aplikovať HD patch?

  Vopred ďakujem za odpoveď 😀

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, ďakujem za pochvalu, ako si sa vlastne na stránku dostal, Google?

   Teoreticky to možné je, ešte som takúto nadopovanú kombináciu neskúšal, ale ty môžeš byť prvý.

   Musíš si nainštalovať najnovšiu verziu VCMI a po inštalácii sa bude v priečinku s hrou nachádzať as spúšťací súbor “VCMI_launcher.exe”, ten spusti a cez neho si pohodlne nainštaluješ HotA a WoG (ERA II).

   Mestá už si musíš inštalovať ručne, myslím že cez VCMI_launcher.exe nainštaluješ len Bastion a Cove. Ostatné mestá stiahneš z mojej stránky, ale je rpavdepodobné že takáto verzia bude nestabilná.

   HD mod pod VCMI nespustíš, ale ak máš VCMI, vieš si nastaviť tiež hocijaké rozlíšenie displeja priamo v nastaveniach v hre.

   Reply
 9. uptlak

  Ďakujem za rýchlu odpoveď, na túto stránku som narazil náhodou, keď som googlil ako oživiť H3 ničím novým, do teraz som vždy hral iba obyčajnú complete edition. Musím pochváliť, táto stránka má veľmi pekný design, a ešte viac sa mi páči to že je slovenská (som na to hrdý) 😀

  Skúšal som postupne všetky tie tri veľké modifikácie, a musím povedať že VCMI sa mi najmenej páči. Padá, je to nestabilné, nevie to vygenerovať random mapu podľa zadaných parametrov. Na druhú stranu, ERA II a HotA sú veľmi podarené modifikácie a fungujú perfektne, obzvlášť HotA.

  Ak môžem mať pripomienku/nápad, tak by som vytvoril nejakú novú záložku kde by bolo vysvetlené ktorý mód čo robí. Sám som sa v tom strácal a nevyznal som sa v tom na začiatok. Bolo by dobré ak by tam polo napísané čo daný mód pridáva, čo edituje… A dosť by pomohlo keby tam bolo aj porovnanie HotA, ERA II, VCMI

  Sorry že som sa tak rozpísal, ale na koľko sa jedná a moju obľúbenú hru a o slovenkú stránku, cítim povinnosť nejako prispieť 😀

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Tak to som veľmi rád že sa ti web páči. 🙂 Určite sa aj zaregistruj, o chvíľu tu bude súťaž o hodnotné ceny zo série Heroes. 🙂

   Áno, VCMI je stále polotovar, samé o sebe často nepadá, ale ak je tam veľ modifikácií ktoré medzi sebou nie sú kompatibilné, tak padanie je na dennom poriadku. O kus lepšie je na tom ERA II a úplne najlepšie Horn of the Abyss, to je top modifikácia Heroes 3.

   Čo sa tvojej otázky týka, tak je tu priamo stránka s modifikáciami, ktoré som otestoval a nechýba tam ani ich popis, obrázky, atď: https://heroes3wog.net/modifikacie-heroes-3/ .

   Popravde celý tento web začínal ako zdroj modifikácií iba pre ERA II, ale postupne sa tu toho nabaľuje viac a viac. Pribudla sekcia s Heroes 5 a do budúcna aj Heroes 7.

   Reply
 10. Vlad

  I’m not sure what i’m doing wrong. I opened the zipped folder and run VCIM then when I try to rune the game through it, I get a load of errors and the game crashes saying ‘reason unknown inception’ Can someone help please? XD

  Reply
 11. Vlad

  I got in working but everything is in russian, does anyone know how to turn it back to english? I didn’t install the russian translation mod

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Hi Vlad, run “VCMI_launcher.exe” and disable “WoG russian translation”. This should help. In this menu, you can enable/disable other modifications.

   Reply
   1. Vlad

    Thanks, I got it working, there was a russian file in wog that I had to delete

    Reply
 12. avatar

  There’s submod under WoG mod. Click bracket (>) to the left of In The Wake of Gods mod in launcher and disable WoG Russian Translation also.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Well thank you. You should register. We need more people who understand VCMI. 🙂

   Reply
 13. avatar

  I registered, but I can’t login. There’s something wrong with ‘login’ button 🙂

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   This is weird. You are registered on the page. I reset the password. I sent a new password by email.

   Reply
 14. KosSs

  Zdar,
  Mám nějaké problémy s VCMI, neběhá dobře, spíš špatně než dobře a nepřišel jsem na jinou možnost jak si zahrát nová města od fanoušků …
  Hra po spuštění přes VCMI jako by nezvládala zobrazení grafiky … trhavý pohyb hrdinů po mapě, skoro nemožný posun pohledu na herní mapu, nezodrazování (nebo jen částečné) animací kouzel atd.
  Nějaké rady?
  …kdyby to šlo tak odpověď pošlete na mail uvedený níže. Díky předem! 🙂

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Nazdar, tak ak si pozrieš videá ktoré som robil pre stránku, ako napr. Bastion: https://www.youtube.com/watch?v=uOY2a6nY754 pohyby nie sú vôbec trhané a všetko funguje bez problémov.

   Na kom Windowse hru spúšťaš, akú máš konfiguráciu PC a akú verziu VCMI si skúšal?

   Reply
 15. KosSs

  Myslím, že Win 7 … přesnějsí konfiguraci PC z hlavy nevycucám, Pc je v práci, jako přehrávač TV 🙂
  Ale stíhá celkem slušně HoMaM 5 a Civilizaci 5, takže v HW problém nebude.
  No a VCMI je poslední verze z tohohle webu, stejně jako veškeré přídavky.
  Verze HoMaM 3 je bez instalace, ale jede na ní pěkně třeba Horn of Abyss i ERA 2 (pro mě zklamání).

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   No práveže konfigurácia problém môže byť, pretože VCMI vyžaduje novší hardware, aj keď to tak nevyzerá, no veľmi rýchlo by sme to dokázali vylúčiť ak by si vedel spustiť VCMI na nejakom inom výkonnejšom PC.

   Horn of the Abyss, alebo ERA II je pre teba sklamanie?

   Reply
   1. KosSs

    Dají se někde vyčíst HW a SW nároky?

    ERA II … systém expení “obyčejných” monster úplně mění (nebo spíše převrací) logiku hraní. Ano, zkoušeli jsme expy pro monstra vypnout, ale bohužel bez reakce. Komandér je fajn zpestření, ale celkový dojem mi zanechal v hlavě dojem, že už je to tak trochu přeplácané.
    Horn of Abyss je velice profesionální, za mě bez jediné výtky – dokonale zapadá do původních HoMaM 3.
    Velké očekávání vkládám do čínského projektu, je už nějaká hratelná beta? (hratelná, tím myslím neosekaná, skoro dokončená 🙂

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Nikde sa mi HW nároky nepodarilo nájsť, skúsim ešte na HeroesCommunity fóre.
     ERA je zaujímavá v tom, že si ju vieš pomocou nastavení úplne prispôsobiť, možno si mal len nejakú staršiu verziu ERA, ja som teraz skúsenosti jednotiek vypol bez problémov v aktuálnej ERA 2.7.4. Skús tomu dať ešte šancu, vyskúšaj trebárs Ultimate Edition: https://heroes3wog.net/heroes-3-ultimate-edition-v5-0/

     Horn of the Abyss je kapitola sama o sebe, majstrovsky odvedená práca.

     Ktorý čínsky projekt myslíš?

     Reply
     1. KosSs

      Už jsme se v tom pohrabali, dali tomu čas a ona ta ERA 2 není až tak zlá 🙂 …věčná škoda, že do toho nejde nasekat i “nová” města od mod komunity.
      Proto jsme přesedlali na VCMI, ale to je zatím (?) dost nestabilní a celkově zabugovaná, z neskutečně špatou AI počítačem řízených protivníků.

      Čínským projektem jsem myslel The Forgotten Fields. Datum vydání se stále oddaluje a nechci zatím zkoušet BETU, která je podle některých dost špatná.

      Reply
 16. Liso1 (Post author)

  Nazdar, tak ERA je výborná vec, treba to brat tak že WoG je tu s nami už viac ako 10 rokov a vtedy zažíval najväčší BOOM. 🙂

  Ja už teraz radšej klasickú verziu Heroes 3, a najlepšie Horn of the Abyss, to je budúcnosť Heroes 3 série.

  Čo sa VCMi týka, tak vo fáze akej je teraz je nehraetľný, ja ho využívam len na testovanie nových miest, spravím video, obrázky a tým to končí.

  Reply
 17. Korleif

  The Game’s screen stays little even if I choose fullscreen on general settings.
  Can I do something ?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Hi Korleif, you can download VCMI hi-res menu. Open the folder with the VCMI and run VCMI_launcher.exe and the install “High-res menu” mod.
   hi res menu vcmi

   Reply
  2. Korleif

   Thanks for all Master Liso1 !

   Reply
   1. Liso1 (Post author)

    you are welcome 😀

    Reply
 18. Konx

  Hi there!

  I’ve been trying VCMI with the latest daily build (27 Aug)..

  The mods I’ve got installed are:
  VCMI Essentials 0.98
  Horn of the Abyss 1.3.11
  Android Bonus Icons 0.6

  Retreat 0.3
  Pavilion 2.49
  Preserve 1.2.1
  Bastille 1.02
  Grove (Trith) 1.0
  Abyss 0.72
  Forge (mod design team) 1.3.1
  (Cove from HotA)

  Neutral Creatures 1.0
  Axolotl Creatures Pack 0.995
  Plague Tent 1.0

  -The game seems to work allright for the most part..

  .
  .
  .

  -Questions:
  Why is the AI so stupid?
  It just sems to wander around my castles with super-weak heroes, waiting to be killed!

  Is it possible to use the old AI, or improve this one?

  -I really like Horns of the Abyss, and the idea of also having all this extra Races/Towns to choose from…
  However, is this the only possible way to put them to togheter?

  Is there no other way to integrate the Extra Towns inside of the regular H3+HotA+HD?

  What is the difference between EraII and VCMI?
  Will Era2 allow me to integrate HotA and the extra Towns?

  And.. I guess that’s it for now!

  Thank you very much to everyone involved for in all of this..
  Great Work!

  PS:
  All of this makes me think somebody could do some proper Towns/Races inspired in real historic Mythology, like say:
  Viking
  Greco/Roman
  Hindu
  Egyptian/Arabic
  Sumerian
  Maya/Aztec/Inca
  Indigenous (Native American, Australian, Brazilian, Rapa Nui, Bushman..)

  Now don’t get me wrong,
  the Egyptian/Arabic and Chinese styles are well represented with the Great “Retreat” and “Pavillion/Bastion“..

  But it would be cool to have mythologically “correct” stuff, like say:
  Odin/Thor vs Zeus/Hades/Chronos vs Ra/Toth/Anubis vs Brama/Shiva/Kali vs Quetzalcoatl and so on..

  Just an idea! 🙂

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Hi Konox,
   so that’s a lot of questions: D

   I recommend that you start from the beginning with a clean Heroes 3 Complete installation, then install VCMI daily build (try from another day) and then install mods one by one and always run the game and see if there is an error.

   “Why is the AI so stupid?”
   VCMI is still evolving, and AI is the most difficult part. Try this mod: Resourceful AI mod (1.01)

   “I really like Horns of the Abyss, and the idea of also having all this extra Races/Towns to choose from… However, is this the only possible way to put them to togheter?”
   Yes 🙂

   “Is there no other way to integrate the Extra Towns inside of the regular H3+HotA+HD?”
   No sorry :/

   “What is the difference between EraII and VCMI?”
   ERA is stable and very playable without bugs. VCMI is still in dev. VCMI is easy to modify, but still veeeery unstable.

   “Will Era2 allow me to integrate HotA and the extra Towns?”
   No HotA, but you can play some new towns like: Grove https://heroes3wog.net/grove-town-download-2/.

   We have Mythology mod: https://heroes3wog.net/heroes-3-mythology-mod-v4/

   Reply
 19. Logan

  Does anyone know how to change the language so it is not in Russian?

  Reply
 20. Logan Smith

  Does anyone know of some mods that can change the interface or maybe just the menu screen? Maybe there are some unofficial mod pages that our developers use. Thanks!

  Reply
 21. Logan Smith

  Which mod gives pregame selectable wog options and scripts menu to VCMI?

  Reply
 22. Dewon86

  Ahoj, úvodem díky moc za tuhle stránku! Pro někoho jako já je to paráda. Každopádně dotaz hodný této stránky : co konkrétně se dá hrát na mobilních (tablet) zařízeních? Na iOS mám koupené H3
  , které již nejdou koupit, ale. Se už znám nazpaměť. Koupil bych si android a zahrál random mapy i s wogy, lze to? Je někde postup? Předem moc díky za čas strávený odpovědi. Děkuji!

  Reply
 23. Liso1 (Post author)

  Ahoj, som rád že sa ti stránka páči! Bohužiaľ Heroes 3 nemá nejaké zastúpenie pre android, môžeš si skúsiť stiahnuť VCMI podľa tohto návodu: https://youtu.be/zGO1I3asquY a potom si do tejto inštalácie stiahnuť WoG, ale pravdepodobne budeš musieť počítať s chybami…

  Alebo skús toto: Heroes Online battles: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.homm.cgames.app alebo Heroes 3 Tower Defense: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.robinblood.cfh

  Reply
 24. Yoseph

  Pri hraní najnovšej verzie VCMI (VCMI-branch-develop-ad01c7f.exe) mi stále vyhadzuje chybovú hlášku “VCMI has crashed. We are sorry. File with information about encountered problem has been created”. Ako odstrániť tento problém?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   K dispozícii je nová stabilná verzia VCMI 1.0.0, nainštaluj si túto verziu, tu je aj nový návod: https://wiki.vcmi.eu/Installation_on_Windows

   Reply
 25. CsK

  I just freshly installed VCMI after version 1.0 was released and I still can’t create random maps. It either says that it can’t create the map that fits the current choices or it just disables the create button. When the button is disabled and I alt+tab the game then I see the pop-up that VCMI has crashed. Is the random map creation working at all in VCMI or does some mod mess it up? If it’s working, then is there a special configuration that doesn’t crash the game?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Follow these instructions: https://youtu.be/MaabXPL_ntE or install VCMI extras via VCMI Launcher.

   Reply
   1. CsK

    That’s what I did. And just to be sure I reinstalled my HoMM 3 GOG edition, VCMI 1.0 as shown in the video. Now there are certain configurations that work. It seems that I can’t put 1 human/CPU and more than 5 CPU-only players, but I can put 8 human/CPU with 0 CPU-only.
    Maybe there was a mod that ruined my random map generator.
    Thanks

    Reply
 26. Patrick

  Hi, I have a bunch of custom scenarios that I want to play for every new available town. Will VCMI help me with that?

  Reply
 27. Lin Shadow

  Hi guys, can you please help me? I installed VCMI and WoG mod in it, but how do I get to WoG campaign? When I click on it in the main menu it shows me the SoD campaign scenarios instead of WoG. Any ideas what should I do? Thanks!

  Reply
 28. Lin Shadow

  Hi! I’m trying to play WoG campaign, but when I choose it in the menu it shows me SoD campaign. Any advice?

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Campaigns are not available in VCMI. The only way to play WoG Campaign is this build: https://heroes3wog.net/wake-of-gods-campaign-build-for-playing-wog-campaigns-only-and-nothing-more/

   Reply
 29. Dew86

  Zdravím uctivě místní nadšence a Heroes guru. Bohužel jako starší člověk jsem v situaci, kdy nejsem schopen zvládnout dostat VCMI na iOS iPad. Existuje nějaká šance na návod, nebo pomoc s instalaci? Příspěvek na provoz/pivo je samozřejmostí. Moc děkuji. Dew

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Ahoj, veľmi rád by som ti pomohol, ale keďže VCMI nie je oficiálne v appstore tak je VCMI možné nainštalovať jedine cez sideload a ten postup je zložitejší: https://wiki.vcmi.eu/Installation_on_iOS

   Reply
   1. Dew86

    Ahoj, díky za zprávu. Bohužel nejsem schopen to přes tento návod zrealizovat. Mac, iPad atd mám, originál GOG verzi H3 také, ale ten postup. 🫣 kdyby jsi byl schopny udělat nějaký smysluplný návod, případně nějak pomoc, odměněna Tě nemine. 🤑

    Reply
 30. Liso1 (Post author)

  Ahoj, naozaj rád by som pomohol, ale nemám MAC, tak tento postup neviem nijako zdokumentovať. Našiel som ale návod na Mac M1, možno ti to pomôže:

  Heroes 3 on MacAir M1
  Here are the steps worked for me:

  1. get GOG acc https://www.gog.com/en/games
  2. get Porting Kit and acc https://www.portingkit.com/
  3. literally follow the instruction for HoMM3 https://www.portingkit.com/game/236

  What did not work not just for me: .PlayOnMac: couldn’t dowload Windows part .Wineskin: crashes every minute .those compiling stuff..

  Note: After playing the way in the description, you do not need to run PortingKit every time, just run you HoMM wrap from the library it installed (I put it in Mac/Users/my username)

  Keywords, to save some time in search coz it took me a day to find relevant posts: MAC Heroes 3 MacAir M1 Portingkit Winery Wineskin Apple Play PlayOnMac crashes

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: