Heroes of Might and Magic III

heroes-3-title

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia (commonly referred to as Heroes of Might & Magic 3, or simply Heroes 3) is a turn-based strategy game developed by Jon Van Caneghem through New World Computing originally released for Windows by the 3DO Company in 1999. Its ports to several computer and console systems followed in 1999-2000. It is the third installment of the Heroes of Might and Magic series.

The game’s story is first referenced throughout Might and Magic VI: The Mandate of Heaven and serves as a prequel to Might and Magic VII: For Blood and Honor. The player can choose to play through seven different campaigns telling the story, or play in a scenario against computer or human opponents.

Two official expansion packs were released for Heroes III. The first of these expansions, Armageddon’s Blade, introduced a ninth town alignment, the Conflux; a random scenario generator, a variety of new creatures, heroes, and structures; and six new playable campaigns.

The second expansion, The Shadow of Death, was a stand-alone expansion that included Restoration of Erathia and added seven new playable campaigns and a variety of new artifacts, including Combination Artifacts. Combination Artifacts were extremely powerful items assembled by collecting a specific set of lesser artifacts.

In 2000, a bundle containing Heroes III and both expansion packs was released as Heroes of Might and Magic III: Complete. More than just bundling the original game discs, however, this release reworked the game’s installation process as well as its in-game menus to reflect a unified product.

Heroes Chronicles series consists of eight installments released in five retail packages and supplemented by two downloadable packages. The first two titles, Warlords of the Wasteland and Conquest of the Underworld, were released on September 27, 2000.

The next two installments, Clash of the Dragons and Masters of the Elements, were released shortly thereafter on November 15, 2000. In the meantime, 3DO offered The World Tree as a free download, which would install on any system with at least two retail episodes. Similarly, Fiery Moon would install on any system with at least three retail episodes.

Lastly, The Sword of Frost and Revolt of the Beastmasters were released together under the name The Final Chapters on June 1, 2001. All eight games were released through GOG.com in June 2011.

Download
Heroes of Might and Magic 3 (Demo)
Heroes of Might and Magic Complete (GOG.COM)
Heroes of Might and Magic III: Horn of the Abyss

How to play Heroes 3 online with friend using HD mod

 Zaujímavosti zo sveta Heroes 3: Podkategórie:

Úvod nejen pro začátečníky

Heroes of Might and Magic 3 je výborná tahová strategie, hratelná s více hráči po síti nebo i u jednoho počítače. Vzhledem ke svému věku jde o hru hardwarově nenáročnou. Důkazem její obliby je to, že i přes svůj věk má stále spoustu hráčů sdružujících se v on-line turnajích a nespočet hráčů, kteří ji hrajou v single playeru doma.

Jak tedy vypadá typická hra v Heroes 3? Vybrat si můžete mezi kampaní a jednotlivými mapami (kampaně jsou vlastně sledem jednotlivých map na sebe navazujících a jsou časově poměrně náročné- dohrát všechny vám může trvat týdny ). Na začátku každého scénáře si vyberete druh hradu (v Heroes 3 Complete verzi je na výběr mezi osmi rody), hrdinu a bonus (zlato, suroviny nebo slabší artefakt, já nejraději volím artefakt). Cílem hra bývá porazit všechny hrdiny a hrady protihráčů nebo jiný cíl daný mapou (nalézt určitý artefakt, dobýt určité město apod.). Na začátku hry dostanete množství zlata a surovin dané obtížností (od nadbytku na easy až po nic na impossible obtížnost).

Podstatou úspěšné hry je vybudovat si silnou ekonomiku, která vám umožní výrobu nezničitelné armády. Hlídat si musíte dostatečný přísun zlata (na to slouží především hlavní budova ve městě, její upgrady, ale i zlaté doly a zlato povalující se po různých částech mapy); stejnou důležitost mají ostatní suroviny (dřevo, ruda, drahokamy, krystaly, síra a rtuť), přičemž na jedné straně potřebuje každý rod všechny druhy (zejména na stavbu magické gildy), na druhé straně bývají rúzné rody na různých druzích surovin klíčově závislé. Suroviny je ze začátku vhodné hledat po mapě, v průběhu hry jsou však nejstrategičtější vámi obsazené doly, které vám surovinu dodají každé kolo.

Na začátku hry bývá nejdůležitější vybudovat vysoké denní příjmy zlata, obsadit důležité doly a vyrobit budovy produkující jednotky. Poté si začnete budovat armádu, prozkoumávat mapu, hledat artefakty, klíčové suroviny a ostatní hráče (přičemž doly, suroviny a artefakty nejčastěji hlídají armády nepatřící žádnému hráči). Střední a koncové části her spočívají v dobývání hradů protihráčů a porážení jejich hrdinů (ovšem, mohou nastat i jiné priority, zejména, je-li dán jiný cíl scénáře).

Základy (mnou používané) strategie 

Nejraději začínám s ekonomickým heroesem (má jako specialní schopnost přidat 350 zlata denně, což je zejména na obtížnost impossible klíčové). Zároveň si vyrobím co nejdříve druhého, hlavního hrdinu, kterého vybírám dle zvolené strategie (více u popisů jednotlivých rodů a strategií). To umožní rychle posbírat okolní suroviny a nechráněné doly. Co se týká staveb, v prvním týdnu vyrábím stavby dodávající zlato (s cílem co nejříve postavit capitol). V druhém týdnu pak budovy vyrábějící jednotky (na obtížnost impossible však počítejte se zpožděním 1-2 týdny oproti týdnům zde uvedeným). Ve třetím týdnu mívám k výrobě spoustu jednotek, ale bude ještě chvíli trvat, než na všechny budou peníze. Vzrobím tedy, co se dá a jdu obsazovat doly a hledat artefakty.

V dalších týdnech upgraduju budovy pro jednotky a stavím vyšší patra gildy mágů, kvůli silnějším kouzlum. Při rozvoji hrdiny dbám na to, aby byl rychlý, měl specializaci alespoň v jedné z magických škol (nejčasněji vzduch a země) a aby jeho artefakty i schopnosti zapadaly do připravované strategie. Ekonomického hrdinu využívám k obraně hradu a hlavní se vydává nedříve oslabovat protivníky porážením jejich slabších hrdinů a poté i dobývání jejich hradů.

Více o strategii se dozvíte u popisu jednotlivých rodů.

Heroes of Might and Magic 3

magic heroes 3 roe Heroes of Might and Magic 3 je pokračovanie ocenenej série Heroes of Might and Magic. Táto ťahová strategická hra sa odohráva vo fantasy svete RPG hier série Might and Magic. Rovnako ako tieto hry, aj Heroes 3 ponúka bohatý systém mágie, intenzívny vývoj postáv, beštiár fantasy nepriateľov a spojencov, questy, svet na objavovanie a príbeh, ktorý Vás vtiahne. Hra je zameraná na prvky strategického víťazstva ako je vytváranie mocných armád, územná expanzia, obliehanie a bojové strety.

V Heroes 3 riadite konanie hrdinov, aby ste splnili ciele misií v rôznych konfliktoch, ktoré prebiehajú v mýtickej krajine Erathia. Ako hrdinovia putujú po krajine so svojimi armádami, môžu preskúmavať územia, hľadať artefakty a nájsť poklad, rovnako ako viesť svoje armády do bitky. Mestá môžu mať posádky na svoju obranu a pôsobia ako strediská pre nábor jednotiek, učenia sa nových kúziel a obchodu. Podmanené mestá sa stávajú súčasťou Vášho územia. Môžete rozvíjať svoje mestá, aby ste získali rôzne útočné, obranné a logistické výhody.

Misie môžu byť samostatnými jednotlivými scenármi, spájajúcimi sa do kampaní, alebo ich môžete hrať v režime multiplayer proti iným hráčom. Hoci je obrovské množstvo vopred navrhnutých scenárov súčasťou hry, môžete si tiež vytvoriť vlastné pomocou dodávaného editoru máp.

 • Osem typov miest.
 • Každé mesto má teraz dva typy hrdinov. Jedného zameraného na silu, druhého na kúzla.
 • Hrdinovia môžu zvyšovať svoje schopnosti v 28 sekundárnych zručnostiach.
 • 128 artefaktov.
 • 64 kúziel usporiadaných do štyroch škôl mágie.
 • 118 druhov tvorov.
 • Možnosť postaviť až 7 budov na najímanie tvorov v každom meste. Všetky je možné vylepšovať na produkciu silnejších jednotiek.
 • O 25% viac lokalít a objektov na mape. Objekty sú konfigurovateľné v editore máp, čo ich robí ešte zaujímavejšími.
 • Hrdinovia môžu vstupovať do tunelov a preskúmavať jaskyne.
 • Možnosť hľadať Grál namiesto dokonalých artefaktov. Nájdenie Grálu umožňuje stavbu špeciálnej grálovej budovy, ktorá výrazne zvyšuje a rozširuje ekonomický výkon mesta a jeho ďalšie vlastnosti.
 • Všetky grafické prvky a herné predmety okrem herného rozhrania sú modelované a renderované v 3D.
 • Mapa zobrazuje o 44% viac sveta.
 • Pridané nové typy terénu, vrátane rôznych typov ciest, každá so svojimi vlastnými účinkami na pohyb a boj.
 • Bojisko má teraz 15 x 11 šesťuholníkov, čo je nárast o 67%!
 • Hrdinovia môžu mať sedem jednotiek vo svojej armáde.
 • Každé mesto má kováča, kde je možné zakúpiť jeden z troch vojnových strojov. Vojnové stroje sa objavujú na bojovom poli a môžu byť napadnuté a zničené.
 • Hrdinovia sa sekundárnou schopnosťou “Tactics” môžu usporiadať jednotky na bojovom poli pred prvým kolom boja.
 • Jednotlivý hrdinovia teraz môžu veliť tvorom v mestskej posádke.
 • Objekty, ako stromy a hory, ktoré by za normálnych okolností skryli hrdinov, sa stali čiastočne priehľadné.
 • Možnosť zúčastniť sa vedľajších úloh a získavať skúsenosti, alebo predmety. Navyše máte prístup k logu questov s informáciami o predmetoch, ktoré Váš hrdina zhromaždil počas plnenia úloh.
 • Hrdinovia sa teraz verbujú v krčmách namiesto hradov.
 • Lietajúce tvory môžu stále prekonávať prekážky na bojovom poli, nemajú však už neobmedzený rozsah pohybu.
 • Šesť kampaní vykresľuje príbeh z troch pohľadov.
 • Zavedená najnovšia verzia DirectPlay s cieľom umožniť prístup do režimu multiplayer až pre 8 hráčov. Pridaný chat a hráči čakajúci na svoje kolo si môžu prezerať mapu, prehľad kráľovstva, prehľad hrdinov a prehľad miest.

Heroes of Might and Magic 3: Armageddon’s Blade

magic heroes 3 datadisk V kráľovstve démonov Eeofol má Kreegan víziu uvrhnúť svet do ohňa tým, že zostrojí Armageddon’s Blade. Catherine ho prepadne v snahe zosadiť z trónu tohoto šialeného kráľa. Jej generáli však hlásia objavenie sa ohnivých Phoenixov a tajomných elementárnych Confluxov. Catherine zvažuje svoj ďalší ťah a háda, či tieto znamenia predpovedajú víťazstvo Erathie, … alebo zničenie sveta.

 • 6 nových kampaní a viac ako 35 samostatných misií poženie Vašich hrdinov do náročných strategických bojov. Elementárne mesto Conflux pridáva nové mystické prostredie do sveta Heroes of Might a Magic 3.
 • 7 nových hrdinov, každý s unikátnymi vlastnosťami a schopnosťami. Viac ako 12 nových fantasy stvorení, dve nové Conflux triedy hrdinov (dokopy 16) a noví hrôzostrašní draci.
 • Nový generátor náhodných máp umožňuje vytvárať neobmedzené scenáre.
 • Vytvorte si vlastné jedinečné bitky s plne funkčným generátorom kampaní a vylepšeným editorom máp, ktorý zaistí rýchle a jednoduché prispôsobenie pre nekonečnú opätovnú hrateľnosť.
 • 10 nových máp optimalizovaných pre multiplayer pre 8 hráčov.

Heroes of Might and Magic 3: The Shadow of Death

magic heroes 3 Rovnako ako niekoľko vlákien spletených do jedného, manipuluje Necromancer Sandro štyrmi nič netušiacimi hrdinami. Yog, neistý barbar a Gelu, elfí ostrostrelec, sú presvedčení, že pomoc Sandrovi im pomôže splniť ich sny o sláve. Motivácia žoldniera Crag Hacka je oveľa jednoduchšia – zlato. A Gem jednoducho chce uniknúť duchom svojich padlých kamarátov, ale čoskoro odhalí nové hrôzy.

S pomocou týchto nevedomých spoločníkov zostavuje Sandro dva artefakty obrovskej moci. Ovládnutie sveta je na dosah. Povedie inváziu do Erathie a AvLee, ak sa títo štyria hrdinovia nedokážu spojiť a zostaviť Angelic Alliance, jediný artefakt, ktorý im môže dať silu postaviť sa svojmu nepriateľovi.

 • 86 samostatných misií a 14 epických kampaní, vrátane pôvodných máp, rovnako ako 38 nových máp jednotlivých scenárov a 7 kampaní Shadow of Death.
 • 16 tried hrdinov, 145 bojových jednotiek a stovky budov, 10 teleportov, 23 neutrálnych bytostí a 8 nových špeciálnych terénov s jedinečnými taktikami.
 • 138 magických artefaktov, vrátane 12 nových výkonných kombinovaných artefaktov.
 • 8 typov miest, teraz s priekopou a barikádami.
 • Až 8 hráčov môže súťažiť, alebo spolupracovať v režime mutiplayer.
 • Editor máp a kampaní s desiatkami nových funkcií.

Aj v dnešnej dobe si môžete kúpiť digitálnu verziu Heroes of Might and Magic 3 Complete na stránke GOG.COM.

20 Comments

 1. C32

  objevil jsem (pro mne) nový zajímavý trik v teamové hře. Člověk může od začátku nakupovat hrdiny v taverně kteréhokoli z aliančních hradů, včetně cizích. Takže můžete koupit hrdinu v cizím hradě a dělat s ním dvě užitečné věci – začít sbírat poklady, které v okolí hradu leží, a nebo zablokovat druhému hráči přístup do hradu/výstup z hradu (např. když nechcete, aby vám ve sbírání pokladů konkuroval).

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Popravde nikdy som takto mapy nehrával, ale ďakujem za tip 🙂

   Reply
   1. C32

    Na druhou stranu, jde to použít i pozitivně. Např. k přepravě hrdinů po mapě (pokud není k dispozici TP) – uteču z boje a rekrutuju na druhé straně, vyzobám navštěvovátka v okolí (axis stary, collosea, learning stony etc..), pak vlítnu do nějakého neutrálního stacku, uteču z boje a rekrutuju zase doma. Dále jde (zvlášť na začátku hry), pokud dostanu hrdinu se základními jednotkami kolegovat typu koupit hrdinu u něj ve hradě a jednotky mu věnovat přesunutím do hradu a samozřejmě do třetice, můžu pomoct bránit hrad sebevražedným atentátníkem – pár rychlých jednotek (aby se člověk dostal na řadu), velký spell power a silné útočné kouzlo – seslat kouzlo a utéct z boje (ideálně black dragon nebo phoenix s armagedonnem).

    Reply
    1. Luki

     Zajímavý tip. Díky, už jsem nad tím taky přemýšlel, ale ještě jsem si to ani nezkusil. Pochodit místa, která zvyšují primární vlastnosti v oblasti, kde operuje spoluhráč je fajn…ale blokovat ho, vybírat mu poklady atp. když je to člověk, tím ho leda tak pěkně nase*eš 😀 … ale tak jak je spojenec PC, tak není problém 😉

     Reply
 2. C32

  Hele, mám pro vás hádanku. Je teda dost těžká a já to objevil úplně náhodou, ale schválně. Ve hře můžete jinému hráči ukrást jeho (již vyrobené) jednotky. Dotyčný hráč tomu nemá jak zabránit. Není to žádný podvod ve stylu naloaduju hru jako hotseat multiplayer, je to logické vyústění aplikace herních principů.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Tak toto vážne neviem. A dosť ma zaujíma aká je aj odpoveď. Je to nejakou chybou v hre?

   Reply
   1. C32

    Nápověda. Ve hře jde na určitou dobu ovládat hrdinu jiného hráče. Ta situace se situací v hádance velmi úzce souvisí.

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Tak Heroes hrajem už veľmi dlho, ale o tom že ide ovládať hrdinu iného hráča ani len netuším. Absolútne neviem.
     K tomu sa potom oplatí spraviť aj samostatný článok.

     Reply
     1. C32

      Nápověda: situace může nastat jen na některých mapách. Lze to změnit nastavením editoru, ale některé mapy by bylo potřeba překopat dost zásadně aby to šlo.

      Reply
 3. Jan :)

  nainstaloval jsem heroes 3 HD ale zajima mě proč vždy když dam další den mam 12 mesic 3 týdny a 2 day a ten samej den vždy sekne nevím proč

  jen čistá hra bez ničeho

  Reply
 4. C32

  Nedaří se mi nikde dohledat vysvětlení jednotlivých templatů pro RMG. Prý se mělo něco nacházet na http://legendyheroes.uzza.pl/ , jenže ta stránka je nějaká úplně prázdná.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Tak ak je potrebné upraviť mapu, aby bolo možné takéto niečo spraviť, už to nie je chyba hry. Preto som o tom ešte nepočul 🙂

   Ale určite chcem vedieť ako sa ti to podarilo.

   Reply
   1. C32

    Nápověda nás svedla na scestí. Na některých (i továrních) mapách to samozřejmě jde od začástku, na jiných se to musí upravit. Nápověda: je totiž potřeba, aby se jednoho boje najednou zúčastnili 3 hráči.

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     C32 bohužiaľ stále sa nechytám. Je to pre mňa záhada, ako sa môžu traja hráči zúčastniť boja.

     Reply
     1. C32

      Vidím že nikdo jiný se stejně snažit nebude, takže jdeme do finále. Hráči A a B jsou spolu v alianci. Hráč A navštíví město hráče B, které má uvnitř vyrobené jednotky, ale ne hrdinu. Hráč C, který není z aliance, zaútočí na město. V tu chvíli je podle standardních pravidel – navštěvující hrdina je přesunutý dovnitř na obranu hradu a armády jsou spojeny (pokud je více jak 7 typů jednotek, jsou discardovány nejslabší stacky). Je napaden hrad hráče B, tudíž obranný boj proti hráči C vede hráč B, po dobu boje tedy hráč B ovládá hrdinu hráče A. Když boj skončí vítěztvím obránců, tak se ale hrdina A vrátí do předhradí a se všemi jednotkami, které po boji zbyly.

      Reply
    2. Sovi

     dobré, to ma nenapadlo, tiež som nad tým rozmýšlal, ale nevedel som na to dojsť 🙂

     Reply
     1. Liso1 (Post author)

      Tak tento postup by ma nenapadol asi nikdy. C32, už si ho skúšal aj v reálnej hre? Koľko krát sa ti takto podarilo získať jednotky v priebehu hry?

      Reply
     2. C32

      Testoval jsem to v hotseat multiplayeru, ale v reálné hře se mi ještě nepovedlo to efektivně využít. Protože počítač většinou neútočí, pokud není přesvědčen, že vyhraje. To by šlo obejít přes chybné vyhodnocení síly armád (když počítač kalkuluje se dvěma samostatnými bitvami a ne s jednou velkou po spojení armád), nebo když počítač přijde o poslední město – pak zaútočí na cokoli.

      Reply
     3. mouceen

      takisto ide aj darovat hrdinu spojencovi ak s nim navstivite jeho hrad kym ma vo vnutri hrdinu a stlacite medzernik
      toto vam hrdinu odoberie a aj ked nasledne stlacite medzernik ma nad sebou jeho vlajku
      v jeho tahu ma zas plny movement aky by mal mat a vas priatel s nim moze narabat ako zo svojimy
      ked sa mi toto ale nahodov stalo tak mi to buglo celz hrad akoby tam vkuse boli dvaja hrdinovia. vysiel a vosiel som spat z tym starim a ukazalo mi to tam klona toho isteho
      ked som vsak presunul staky zmizol clon aj jednotky az na jedneho gremlina, ktory ostal u originalu.
      nepozrel som ale ze ci tak clovek moze prekrocit maximum 8 hrdinov.

      Reply
 5. Jan :)

  v mapě jsem měl třeba 10 továren a protihrač také a pořád jsem dal dokola ty měsíce abych měl co nejvíc valečníku a pak najednou jen ten samej den měsíc seklo a už to dal nešlo

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: