Sacrifice

Pri desiatkach hodín strávených hraním Heroes 3 som akosi vždy ignoroval kúzlo ohnivej mágie Sacrifice, až do dňa kedy Luki neprišiel so svojimi výpočtami a  následným videom, ako je toto kúzlo účinné a silné, tu je komentár v nezmenenej podobe aj s videom od Lukiho:

Liso, já jsem to kouzlo Sacrifice samozřejmě jako neználek zkoušel, ale potom, co mi to pobilo stádo silných příšer a oživilo pár jiných, jsem od toho dal hned ruce pryč. Ale zapsal jsem si ho do paměti před několika lety. Měl jsem dlouho rozjetou velkou mapu. Jenom jeden SAVE zrovna na konci dne, kdy na mě další den zaútočí PC hráč. 2 silné armády proti sobě. On měl silnější, ale já výhodu bránícího hradu a taky možnost neomezeně LOADovat hru. Což se taky že dělo snad nespočetněkrát :)…Nakonec jsem vyhrál..podstatné je, že PC hráč pokaždé v bitvě použil kouzlo Sacrifice (ne vždy na stejnou jednotku) – čímž mě v podsatě rozdrtil.
Když jsem kdysi přemýšlel nad srovnáním, vždycky jsem si říkal, že kouzlo Ressurection (obživení) je daleko lepší než Sacrifice. Možná je, má výhodu, nemusím obětovat jednotky. Jenže Sacrifice má mnohem větší sílu. Zkoušel jsem si dělat nějaké propočty, tak se podělím. Snad tím nikoho nebudu nudit.

Mějme hrdinu (mocného kouzelníka), jehož POWER SKILL = 30 a jako sekundární vlastnosti má Expert EARTH magic a Expert FIRE magic. Rovněž umí kouzla Ressurection a Sacrifice.
Mějme v armádě 3 jednotky (počet jednotek není důležitý): Pikeman (10 HP), Griffin (25 HP), Cavalier (100 HP).

Teoreticky buďme na bojišti, kde nám padlo neurčené množství pikemanů.
Při použití kouzla Ressurection podle vzorce (SP * 50) + 160 to bude (30 * 50) + 160 = 1660 životů. Tj. oživíme 166 pikemanů.
Při Sacrifice (obětujeme dejme tomu 100 Griffinů) – tedy 100 * 25 HP = 2500 HP obětujeme. Pak podle vzorce (30 + 25 + 10)*100 = 6500 životů získáme zpět. Tj. oživíme 650 pikemanů. Samozřejmě přijdeme o Griffiny, takže bychom měli odečíst získané životy od těch ztracených 6500 – 2500 = 4000. To je pořád skoro 2,5 násobek síly kouzla Ressurection. Jenže pozor, ono ze vzorce pro Sacrifice se dá jednoduše vyčíst, že čím slabší jednotku obětujeme, tím větší sílu kouzlo Sacrifice má.

Zkusme si představit, že nám v boji padlo velké (neurčené) množství Cavalierů. Ale zůstali nám pikemani.
Zase zakouzlíme Ressurection nad Cavaliery -> (30 * 50) + 160 = 1660. Oživí se nám 16 Cavalierů.
Když ale obětujeme 500 pikemanů (5000 HP) pomocí Sacrifice, vypočítá se tento vzorec:
(30 + 10 + 10) * 500 = 25000 !!! což by nám oživilo rovných 250 cavalierů…250 cavalierů za 500 pikemanů (25000 – 5000 = 20000 HP výnos – tedy více než 12x silnější účinek než Ressurection). V tom je ta brutální síla Sacrifice :). Určitě je dobré kouzlit ho ve velkých bitvách v případě, že se soupeř zaměřuje na naše nejsilnější jednotky, zatímco slabé nechává v poklidu.

Autor: Luki

5 Comments

 1. Sidarius

  Pěkný postřeh, ještě by mě zajímalo, zda jsi to zkoušel používat i opakovaně. Tedy například kdyby posledních cca 50 kavalírů oživilo zpět 500 pikemanů a ti byli použiti opět na oživení všech 250 kavalírů…

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Tak toto je otázka už pre Lukiho, ja som ešte s týmto kúzlom nezačal experimentovať. V poslednej dobre je menej a menej času na takéto veci :/

   Reply
  2. Luki

   Ahoj, teoreticky to možné je. Dá se to vypočíst podle toho vzorce, který je tam uvedený: (Síla kouzel + počet HP jedné obětované jednotky + 10) * Počet objetovaných jednotek…Když máš sílu kouzel 30, obětuješ 50 kavalírů, tak se vypočítá (30 + 100 + 10)*50 = 7000 HP -> oživil bys 700 pikemanů…teoreticky :), problém je, že u sacrifice ti obětovaná jednotka nadobro zmizí, to je samozřejmě rozumné omezení tvůrců, jinak by bylo sacrifice až příliš výhodné 🙂 … i tak je to kouzlo, které dokáže zvrátit celou bitvu a vyplatí se v případě, že obětuješ slabou jednotku na úkor silné (přímoúměrně je lepší obětovat co nejslabší jednotku s co největším počtem HP, k získání co největšího počtu HP zpět)

   Reply
   1. Luki

    Oprava posledního řádku: (přímoúměrně je lepší obětovat co nejslabší příšerku s co největším počtem jednotek, k získání co největšího počtu HP zpět)

    Reply
 2. Luki

  Díky Liso, klidně sis to mohl pozměnit 🙂 nelpím na autorských právech 😀

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: