Tipy a triky

Tree_of_Knowledge

Stromy poznania (Trees of Knowledge)

Určite ste ich už na mape videli, tieto stromy Vám hneď zvýšia level o jeden stupeň. Využívajte ich s rozumom, nemá zmysel navštíviť Trees of Knowledge pred dosiahnutím úrovne 10 – 15, pretože dovtedy sa skúsenosti získavajú veľmi ľahko. Takže navštevovať s rozvahou.

Voda

Ak sa na mape nachádzajú väčšie vodné plochy a je na blízku loď, neváhajte ju použiť. Na vode sa dá nájsť veľmi veľa dreva a zlata ( trosky z lodí), prípadne aj artefakty, hlavne od stroskotancov. Určite na more pošlite hrdinu, ktorý má vlastnosť Navigation.

Mágia zeme (Earth Magic)

Mágiu zeme by sa mali naučiť všetci hrdinovia, ktorí čo i len trochu ovládajú mágiu. Obsahuje výborné kúzla, ktoré hlavne na najvyššom stupni veľmi uľahčia hru. Je to hlavne kúzlo spomalenia Slow, výborné útočné kúzlo Implosion, Meteor Shower a hlavne Town Portal. S kúzlom Town Portal sa bez problémov viete dostať do každého spojeneckého mesta na mape, ale pozor, na prvej úrovni budete teleportovaný do svojho najbližšieho mesta až s najvyššou úrovňou si budete môcť vybrať mesto do ktorého sa chcete ísť.

Prvý útok

Kto pri boji útočí prvý, má veľkú výhodu, môže ako prvý zoslať kúzlo. Tu musíte chvíľku popremýšlať a pozrieť na súperove jednotky. Ak proti Vám stoja draci, titáni a podobne silné jednotky je veľmi dobré zakúzliť rýchlosť (Haste) na najvyššej úrovni a zaútočiť na tieto jednotky najslabšími jednotkami (Goblins, Sprites, Pikemen, Skeletons), pretože na týchto slabších jednotkách si silnejšie vyčerpajú odvetný útok a potom ich môžete doraziť silnejšími, ktorým už nebudú schopné oplácať. Najrýchlejšou jednotkou v hre je Phoenix.

berserk

Kúzlo berzerk (Berzerk spell)

Ohnivá mágia disponuje veľmi zaujímavým kúzlom Berzerk, ktoré na najvyššej úrovni dokáže poštvať jednotky proti sebe. Po zakúzlení na vybranú jednotku, je táto očarovaná a pri svojom ťahu útočí na jednotku ktorá je pri nej najbližšie, či už je priateľská alebo nepriateľská. Na najvyššej úrovni tohto kúzla sa dá očarovať aj viac jednotiek naraz, výborne sa hodí pri dobývaní hradu. Silnejšie jednotky sú proti tomuto druhu kúzla imúnne, preto pozor, aby ste si ho zbytočne nevyplytvali. Takisto je treba dávať pozor, aby bolo kúzlo vyčarované až po súperovom kúzlení, aby sa potom nedalo zrušiť.

Armageddon

Kúzlo Armageddon je najničivejšie kúzlo v celej hre, jeho dosah zasahuje postihuje celé bojisko, uchránené sú len jednotky, ktoré sú imúnne voči tomuto typu kúzla ako napr. Black Dragons, Gold Dragons, Efreet, Efreet Sultans, Fire Elementals, Energy Elementals, Magma Elementals, Magic Elelementals, Firebirds, a Phoenix. Stratégia s týmto kúzlom je jednoduchá, zoberte hrdinu ktorý má najvyšší Spell Power a v jeho armáde sa budú nachádzať jednotky imúnne voči Armageddonu a kúzlite ho, pokiaľ súpera nezničíte.

Koľko hrdinov treba?

Pri väčších mapách v ktorých je veľa miesta na skúmanie je dobré mať minimálne troch s tým, že dvaja budú mať silné armády a zbierať skúsenosti, všetci ostatní budú len do počtu na zbieranie surovín a opustených artefaktov po mape. Určite treba postaviť magické veže a čakať že v niektorej bude kúzlo Town Portal.

Save, save, save…

Asi sa nemusím veľmi rozpisovať. Funkcia uloženia hry je pre všetkých veľmi známa. Určite ukladajte pred väčším bojom. Pri väčších mapách a veľkom počte bojov používam automatické boje, ale pozor, počítač niekedy stratí veľmi veľa jednotiek, prípadne prehraje boje v ktorých by som ja stratil len minimum jednotiek.

Mor (Plague)

V hradoch pribudnú vždy prvý deň herného týždňa nové jednotky, niekedy sa ale stane, že na začiatku nového týždňa všetky nenakúpené jednotky zabije mor. Preto je vhodné vždy všetky jednotky vykúpiť siedmy deň týždňa. Vo verzie Heroes 3.5: In the Wake of Gods je táto funkcia odstránená.

Chôdza hrdinu po mape

Chôdza, respektíve dĺžka pohybu hrdinu sa odráža od toho, aké jednotky má v armáde. Pomalé jednotky oko napr. Orge, Zombie, Golem znižujú jeho chôdzu. Hrdinom určeným na prieskum preto dajte do armády rýchlu jednotku, takisto chôdzu zvyšuje vlastnosť Logistic a Pathfinding.

Tržnica (Marketplace)

Ak Vám chýba niekoľko kusov suroviny na postavenie napr. veže mágov, nie je nič jednouchšie si ich zameniť na tržnici. Ak máte len jedno mesto a jednu tržnicu, kurz je veľmi nevýhodný. Takže čím viac miest s tržnicou, tým je kurz výhodnejší.

Obelisk_1

Hľadanie grálu

V každom meste sa dá postaviť grál, budova ktorá zvyšuje v hrade populáciu, pridáva 5000 zlata denne ďalšie bonusy, ktoré sú špecifické pre každý hrad. Navštívením obeliskov sa odkryje mapa na ktorej je zobrazené miesto, kde je grál zakopaný. Nemusíte navštíviť všetky obelisky, miesto sa nachádza v strede puzzle mapy, preto ak odkryjete miesta blízko stredu, môžete ísť hľadať grál naslepo.

Skúsenosti alebo peniaze?

V truhliciach na mape sa väčšinou nachádza zlato, zriedkavejšie artefakt. Vždy máte na výber, buď si zoberiete zlato, alebo skúsenosti. V začiatkoch je vždy dobré voliť zlato, pretože je ho málo. Ja beriem zlato vždy, pretože skúsenosti sa lepšie získavajú bojom.

Obrancovia hradu

Na hrade je vždy dobré nechať jednotky ktoré ho budú strážiť. Ideálne pomalé s vyšším obranným číslom ako Dwarf, Earth Elementals alebo Orge.

Vyvolávanie elementálov

Nestrácajte čas vyvolávaním elementálov, sú pomalý, slabý a väčšinou ich aj tak nevyvoláte toľko aby mohli zvrátiť priebeh bitky.

Stavanie v meste

Prvá budova ktorú musíte v meste dostavať je Capitol, až po jeho postavení sa venujte budovám s jednotkami. Ja to väčšinou robím tak, že mám postavené prvé 3 základné obydlia jednotiek, aby som mal jednotky na začiatočné boje a potom staviam hlavnú budovu mesta.

Suroviny a zlato

Niektorí hrdinovia majú druhotnú vlastnosť Estate, ktorá produkuje zlato, prípadne majú vlastnosť ktorá pridáva jednu surovinu denne. Takýchto hrdinov si vyberajte vždy ako druhotných a nie ako hlavných s ktorými budete bojovať, lebo vlastnosť +1 gem Vám v boji vôbec nepomôže.

Dragogeddon

Je zde jedna silná kombinace, jak mít velice silnou armádu a nepoužívat cheaty. Dám jednoduše dohromady nejsilnější jednotku v Heroes 3 – černé draky a nejsilnější kouzlo – armageddon. Armageddon je kouzlo 4. úrovně magie ohně a způsobuje všem jednotkám na bojišti 50xspell power zranění + bonusy za sorcery a expert magie ohně. Černí draci jsou pak na všechna kouzla imunní a tudíž se jich armageddon netýká. Navíc jsou rychlí, silní v útoku i obraně a odolní díky 300 životům.

Nejsilnější heroes je pro tuto kombinaci podle mne čaroděj z kobky se specializací na sorcery. Čarodějové mají statisticky největší přírůstek spell poweru a díky víru many bude mít i dost energie na seslání kouzla mnohokrát za sebou.

Dovednosti:
-min pokročilá moudrost
-ideáně expert sorcery
-ideálně expert magie ohně
-další vhodné jsou logistika, útočnost, zbrojíř, magie země a vzduchu, velení, štěstí
-zcela zbytečná je balistika (armageddon vám zničí katapult), artillery a první pomoc (to samé), rezistence a střelba

z artefaktů jsou dobré boty, jakékoliv zvýšení vlastností, regenerace many a úplně nejlepší je orb ohně zvedající zranění ohněm o 50%

největším problémem komba bývá získání kouzla armageddon; vzhledem k tomu, že většina rodů v Heroes 3 má ve 4. úrovni gildy mágů přístupná pouze 2 kouzla, každý hrad má pravděpodobnost pouze 2 ku 13, že tam bude zrovna armagedon (věž má 3 ku 12). Jsou ale 2 řešení, jak armageddon získat najisto, aniž byste musli prolézat hrad po hradu:
1) najít knihu ohnivé magie – tam jsou všechna kouzla ohně
2) postavit grálovou budovu v soutoku – naučíte se všechna kouzla

Dokud nebudete mít armageddon, můžete jako náhražku používat řetězový blesk, meteor shower či alespoň inferno

Slabiny této kombinace:

Některé jednotky jsou imunní na oheň případně na kouzla celkově. Tyto jednotky můžeme používat místo černých draků nebo naopak proti této kombinaci:

 • Zlatí draci: imunní na kouzla do 4. úrovně (skvělá je proti nim imploze)
 • Efreeti – imunní pouze proti ohni
 • Ohniví, energetičtí, magma a magičtí elementálové ze soutoku – v Heroes 3 complete
 • Fénixové z téhož hradu

Občas také dokáží bitvu znepříjemnit trpaslící, mají-li štěstí na rezistenci či jednotky hrdiny s touto schopností. Této kombinaci škodí i některé artefakty v Heroes 3: plášť znemožňující kouzla nad 3. úrověň, orb zakazující veškerá kouzla a pravděpodobně (neověřeno) i orb rušící přirozenou rezistenci potvor. Problémem též bývá bitva na cursed grounds.

20 Comments

 1. Radim

  Co všichni máte s tím armagedonem, resp. mečem zkázy?:-) Hrál jsem už stovky map a je jisté, že snažit se o dobrou sestavu na kouzlení armagedonu je většinou úplně zbytečné, na drtivé většině map se to nepovede(špatný hrad, absence magie ohně, mnohonásobná převaha jiných hradů apod). Dobrý hráč hraje tak, aby uspěl kdekoliv.
  V mnoha věcech se mýlíš, jiné jsi opomněl. Dost mně trklo hanění střelby:-) Mít dmg střelců o 50% větší, když střelci skoro vždy rozhodují bitvu, to mi přijde mimo:-) Vůbec jsi nezmínil magii vody. Takové klonování archandělů a oživování klonama donekonečna společně s kouzlem slepota je jedna z nejlepších strategií, jak vyváznout skoro z každého boje beze ztrát. No, konec komentáře, pomluvil bych asi skoro každý odstavec:-)

  Reply
 2. Radim

  No, prošel jsem vesměs celé tvé stránky a krom těch tipů a triků výborné. Díky.

  Reply
 3. Liso1 (Post author)

  Zdar, ďakujem za pripomienky, ja som armageddon za celý čas hrania použi možno 1 -2x tu je to len pre informáciu, že aj takáto možnosť existuje, postupne sa budú informácie dopĺňať, ak máš zaujímavé tipy a postupy, kľudne ich pošli a ja ich tu uverejním.

  Klonovanie Arhangels je spomenuté v téme Vedeli ste že… (ale asi tieto témy spojím dokopy)

  Reply
 4. Retro Borec

  Jak je silná schopnost Diplomacy? Co si pamatuju, tak při expert Diplomacy se k vám přidávalo hodně neutrálních jednotek, hlavně když jste měli velkou armádu. Velký efekt to pak mělo, když se na mapě v pozdější fázi hry objevila spousta skupinek od jedné jednotky.

  Reply
 5. Liso1 (Post author)

  Diplomacy je veľmi silná schopnosť, dokonca je jej používanie na niektorých H3 turnajoch zakázané. Ak človek hraje väčšiu mapu dlhšie tak s Expert Diplomacy dostane neuveriteľnú armádu, táto schopnosť je potlačená v H3 WoG.

  Reply
  1. Luki

   Určitě. Především u velkých map je Expert Diplomacy výhoda, na kterou jiné nemají. Samozřejmě člověk musí trochu uvažovat a postupovat stylem, napadat od nejslabších jednotek po ty nejsilnější. Na mapách, kde je potulných příšer hodně (a nemají v map editoru nastaveno přímo, že se nemůžou k hrdinovi přidat), je tato vlastnost naprosto devastující pro ostatní hráče a je o hře předem rozhodnuto.

   Reply
 6. zendenisko

  mal by som jeden fajn trik pre wog: po naplnení všetkých políčok pre sekundárne vlastnosti ako napríklad sorcery, armorer… ak vlastníte itemy pre svojho komandéra tak tie dávajú sekundárne vlastnosti hrdinovi ak mu ich navlečiete. Je úplne jedno aké blbosti dávajú, hlavne že sú iné, aké máte na svojom namakanom herovi. Po naplnení a vylepšení na maximá všetkých dostupných 8 vlastností ich navlečte herovi pred bojom, ktorý značí temer istý postup o level a vualá – máte ďalšiu dostupnú vlastnosť. Takto sa samozrejme dá aj dobre kalkulovať. Ja som mal hrdinu v jednej mapke, ktorý mal skoro všetky sekundárne vlastnosti aké sú dostupné v celej hre a to práve vďaka komandérovým itemom:). Ďalší trik ako s tými komandér vecičkami narábať. V podstate každá vec vám dvihne úroveň sekundárnej vlastnosti o 1 stupeň a ak máte nejakú vec, ktorá už má vlastnosť, ktorú ovládate, ale nemáte ju ešte na maxime, ale trebárs na pokročilej úrovni tak ju len nasadte a hneď sa vám zvýši tá vlastnosť na experta. Akonáhle ju dáte dolu, expert tam už ostane. Takto sa dá oveľa rýchlejšie namaxiť vlastnosti bez potrebných skúseností z boja. Je dobré tiež sekundárne vlastnosti kupovať v knižniciach alebo mágie živlov v confluxe. Tým, že totiž kúpite danú vlastnosť tak “ušetríte” potrebný level na jej vylepšenie a oveľa rýchlejšie ste silnejší. Niekedy naoko slabý hrdina s nízkym levelom môže potom prekvapiť súpera:)

  Reply
 7. Radim

  To je sice pravda, ale příliš namakaný hrdina, to už pak není tak zajímavá hra, v extrému je to jen chození a masakrování. Stejně tak zapnutý script na orlí oko 1, učence, to máš za chvíli všechna povolená kouzla, warfare 3+válečnictví, k tomu hierofanta nebo ogra lídra. Hodně velký masakr taky je, když máš za velitele succubu, ta má vlastnost kradení jednotek, neutrální si můžeš vzít k sobě nastálo, až 20%. To je dost přehnané. Jsou i další možnosti, jak získat sec.vlastnosti navíc, třeba je kupovat v school of wizardry, každý den se nabízená vlastnost obmněňuje, kupovat lze donekonečna, jen čekat, až nabídne to, co ještě nemáš. Ze začátku jsem těmito možnostmi byl nadšen, ale za chvíli jsem se začal nudit a už je dlouho nepoužívám. U dobrých map, kde ale musíš hledat a přemýšlet, ti ale stejně nepomůžou.

  Reply
 8. Radim

  Ahoj, hraju teď journeyforlife od Drogby, výborná mapa, spousta qwestů. Přišel jsem na zajímavý trik, když jsem potřeboval místo(slot) pro novou jednotku, kterou jsem chtěl a nechtěl jsem nic propustit(a do města daleko). Když se totiž nechá jednotka na mapě, tak má nastaveno, že při napadení této jednotky ti dá vždy vybrat, jestli ji chceš zpět, nebo proti ní bojovat. To je známé. Ale přišel jsem na to, že ta jednotka zanechaná na mapě se každé pondělí zvětší:-) Pokud jsem dobře počítal, tak vždy o 20%. Zkoušel jsem to s různými jednotkami, vždy stejné. No nebudu to používat, ze stovky archandělů jsem jich měl za několik měsíců několik tisíc a to už pak je nuda:-) Ani nevím, jak to vypnout.

  Reply
  1. Vojta

   A není to náhodou tím, že máš nastaveno, aby se jednotky na mapě každý týden zvětšovali (tedy předpokládám hraješ wog/era, neboť v původním herosech nechat někde jednotku nešlo)

   Reply
   1. Liso1 (Post author)

    Už som to zistil, je to skript kedy môžeš nechať jednotky na mape a v budúcnosti sa k nim môžeš vrátiť a zase ich naverbovať do armády. Problém je teda v tom, že sa každý mesiac ich populácia zväčší ako pri neutrálnych jednotkách.
    Tomuto sa dá zabrániť, povolením skriptu, ktorý spôsobí že jednotky zanechané na mape sa k hrdinovi nepridajú, ale s ním budú bojovať.

    Reply
 9. Liso1 (Post author)

  Hmmm, Radim, tak ale toto je ultimátny trik s ktorým sa dajú robiť veci 🙂
  V akej verzii si Heroes 3 hral? ERA II, WoG?
  O tom že jednotky na mape môžeš nechať, ale nikdy by ma nenapadlo toto, podarilo sa ti to náhodne zistiť? 🙂

  Reply
 10. Luki

  jenom k tomu bodu “Vyvolávanie elementálov: Nestrácajte čas vyvolávaním elementálov, sú pomalý, slabý a väčšinou ich aj tak nevyvoláte toľko aby mohli zvrátiť priebeh bitky.”
  Souhlasím s tím, co píšeš. Ale musím zároveň oponovat, že to není pokaždé pravda. Podle mě se toto týká především situace při bitvě v pokročilejší fázi hry (vysoká úroveň hrdinů), kdy je soupeř proti nám silnější. Najdou se situace, kdy toto kouzlo může zvrátit průběh bitvy a to proto, že jsem se s tím před nedávnem setkal na vlastní kůži. Nastalo to ve chvíli, kdy PC zaútočil na můj hrad. Ačkoliv měl početní převahu, já jsem měl výhodu bránícího hradu. Věděl jsem, že soupeře porazím, byly jsme zhruba stejně silní (co se týče primárních vlastností – asi kolem 15. úrovně). Bitva se táhla, měl jsem kouzlo implosion, soupeř zase uměl ohnivé elemntály. Měl více many, a tak jakmile jsem já vyčerpal snadno svou manu na implosion, soupeř vesele vyvolával elementály. Není potřeba dodávat, že hradby v té době už byly dávno v troskách a armáda elementálů se přes hradby dostaly ke mně. Tam mě dorazili. Zkoušel jsem to znova, vykašlal jsem se na implosion, používal jsem více obrané kouzla. Dopadlo to stejně a já si říkal, tak tohle je konec hry. Neměl jsem opravdu šanci stihnout vyřídit všechny jeho jednotky do doby, než mi proboural zdi a jeho ohniví elementálové (kterých pořád přibývalo) mě rozmetali. Nakonec jsem tu hru po 3. load vyhrál, ale jenom díky tomu, že jsem změnil strategii, zaútočil hned na začátku, kouzlil obranná kouzla, zrychlení na svoje jednotky a útočil mu na střelce. Strategii změnil i počítač a z nějakého důvodu začal kouzlit jinak. A to byla jeho chyba. Rozdrtil jsem ho snadno, ale troufám si říct, že kdyby strategii nezměnil a vyvolával elementály, tak ho prostě neporazím a basta. A to je podle mě příklad toho, že vyvolávání elementálů může zvrátit průběh bitvy.

  Reply
  1. Sovi

   to máš pravdu, keď v neskoršej fáze hry vyvolávaš každé kolo 80 earth elementálov, tak len tak lahko ta neporazia 🙂 mám s tým skúsenosti 🙂

   Reply
   1. Liso1 (Post author)

    Áno, nehovorím že to kúzlo je úplne zbytočné, ale jeho využitie je len krajne obmedzené. Na 99% sa obídeš bez neho, aj v tvojom prípade elementálov kúzlil počítač. Určite sú bitky v ktorých pomôžu, ale väčšinou sú zbytoční.

    Reply
 11. Zdenek

  Zdravim přátele ztahnul jsem si peknou mapku, vykosil vsechny nepřátele na povrchu a nemuzu se dostat do podzemi. Počitac to obcas ukazuje že to umí. Na mape neni žádná brana do podzemí, portál ani vír. Nevíte někdo jak se zam podkopat ??

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Zdar, tak toto je zaujímavá situácia, ako sa mapa volá? Daj link na stiahnutie.

   Skús si mapu otvoriť v editore máp a pozrieť sa kde v podzemí je vchod, možno si niečo prehliadol. 🙂

   Reply
   1. Zdenek

    ahoj mam uplme vsechno prošlého a nic. Neni ani kousíček mista neobjeveno. Kdyz dam kouzlo na nahlednuti na mapu tak v podzemi mi to ukazuje i hrady a kdyz odkliknu den tak dva hraci noralne hrajou. Nasel jsem mamu na teto strance http://www.maps4heroes.com/heroes3/maps.php?keywords=&type=&size=Extra+Large&difficulty=&sort=2&limit=11 jmenuje se Croatia

    Reply
    1. Liso1 (Post author)

     Nazdar, tak som sa pozrel na tú mapu, volá sa The Balkans (http://www.maps4heroes.com/heroes3/maps.php?keywords=croatia&type=&size=Extra+Large&difficulty=&sort=2)
     no aj v popise mapy je že neobsahuje žiadne podzemie (aj keď v špecifikácii mapy je uvedené). Podzemie je prázdne. Ktoré farby hráčom ešte majú ťah?

     Reply
     1. Zdenek

      hrajou jeste tyrkysovy a fialovy 😀

      Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: