Vedeli ste že…

Zaujímavosti zo sveta Heroes of Might and Magic 3

(Platné pre Heroes 3 Complete)

 

 • Míny vyvolané kúzlom Land Mines nepoškodzujú jednotky imúnne voči mágii
 • Hrad Conflux sa už nachádzal v datadisku Shadow Of Death, no nebol prístupný. Na jeho odomknutie sa používali spúšťacie súbory datadisku Armageddon’s Blade.
 • Artefakty zvyšujúce populáciu (hlava, telo, ruky, bedrá a nohy legionára), je možné využiť hneď dvakrát v jednom meste za predpokladu, že máte dva rovnaké. Jedného hrdinu s artefaktom, trebárs ruky legionára dajte do posádky (garrison) a s druhým, dajte mu tiež artefakt ruky legionára, príďte navštíviť mesto. Teraz sú dvaja hrdinovia v meste a ruky legionára zvýšili populáciu dvakrát po 2 jednotky piatej úrovne.
 • V magickej veži hradu Conflux sa nemôže objaviť kúzlo Armageddon, jedine po postavení grálu.
 • Heroes 3 Complete verzia hry neobsahuje výbornú mapu Myth and Legend.
 • Jediný elementál ktorý má schopnosť lietať je Energy Elemental.
 • Jednotka Master Genie bude vždy kúzliť Magic Mirror na priateľskú jednotku Gold Dragon.
 • Opustená baňa (Abandoned mine) sa nikdy po boji nezmení na pílu produkujúcu drevo.
 • Najvyšší level ktorý môže hrdina dosiahnuť je 108.
 • Stlačením medzerníka (klávesa SPACE), môžete opätovne použiť budovu, alebo miesto na mape na ktorom sa práve hrdina nachádza. Užitočné hlavne pri teleportoch, alebo bránach do podzemia, kedy ich nemusíte opustiť, aby ste sa vrátili.
 •  Dostanete dvojnásobný bonus v budovách Temple a God of Fortune ak ich navštívite siedmy deň v týždni?
 • Všetky jednotky drakov a hydier sa stanú jednotkou Bone Dragons po použití budovy Skeleton Transformer v hrade Necropolis?
 • Veterný mlyn Vám nikdy nedá drevo?
 • Jednotku Cavaliers môžete vylepšiť zdarma na Champions ak na hernej mape navštívite stajne (Stables)?
 •  Kopaním jamy pri okrajoch kde je voda znemožníte vylodenie?
 • Jednotka Archangel, ktorá bola klonovaná kúzlom Mirror Image môže oživovať priateľské jednotky?
 • Môžete oživiť aj drakov ak máte artefakt Orb of Vulnerability?
 • Faerie Dragons nemôže počas boja kúzliť ak používate artefakt Orb of Inhibition.
 • Grál musí byť umiestnený minimálne 9 polí od akejkoľvek strany mapy a nikdy sa nad ním nemôže vyskytovať žiadna surovina. (tip pridal Atrilf)
 • Ak sa pri dobývaní, alebo bránení hradu postaví pred bránu akákoľvek jednotka, nie je možné ju otvoriť. (tip pridal Atrilf)
 • Ak pre bojom rozdelíte jednotku War Unicorn do viacerých slotov, magická ochrana ktorú okolitým jednotkám poskytujú sa ešte zvýši.
 • Jednotky Pikeman a Halberdier sú imúnne voči jazdeckému bonusu (+5% zranenia za každý prejdený hex) jednotiek Cavalier a Champion.
 • Aj keď je Black Dragon imúnny voči všetkým kúzlam, stále utrpí zranenie Efreetovým ohnivým štítom a môže  byť spútaný útokom jednotky Dendroid (Rampart).
 • Bojové pole má rozlohu 15 x 11 hexov a jednotka s rýchlosťou 13 dokáže priamo zaútočiť na jednotku na druhej strane bojiska a jednotka s rýchlosťou 18 dokáže preletieť celé bojisko diagonálne.

Ak viete ešte o ďalších zaujímavostiach, určite mi ich pošlite, rád ich uverejním aj s vaším menom.

Zdroj: Heroes of Might and Magic III wiki

35 Comments

 1. lumpik

  Ahoj, nevíte někdo, jak řešit přetáčení číselníku primárních schopností? Vždy když mám kolem 120(max ukazuje 99), tak mi skočí na 0.

  Reply
 2. lumpik

  Hmm, tak je to 127, od 128 skočí 0, trvá do 256, od 257 zase počítá normálně od 1. Pěkně hloupé:-) Kdyby aspoň bylo zafixované maximum 99. Každopádně je dobré to vědět, člověk si dá aspoň pozor, aby těch 127 nepřekročil.

  Reply
 3. Liso1 (Post author)

  no takéto hodnoty sa mi ešte nepodarilo dosiahnuť, to akú mapu hraješ a koľký herný mesiac?

  Reply
 4. lumpik

  Snadno se to dosáhne u Arena of Death, tvůrce mapy tam toho nasekal zbytečně mraky. Stalo se mi to ještě u pár map, ale spíše vyjímečně.

  Nevím, kam se píšou dotazy…nemůžu se hnout v Empire of the world 2. Dohrál jste to někdo?
  Došel jsem přes lost soul, pak 2 hrady., černý stan, Merlin, toho jsem porazil, došel jsem si pro sandály, pak kouli zranitelnosti za questy(lvl 50) a jsem na mrtvém bodě. Nevím, jestli nemám problém s průchodností, tam, kde je 7 mořských panen v kruhu, tak je vchod, ale nejde mi se k němu dostat.

  Reply
 5. Liso1 (Post author)

  EotW som vôbec nehral, skúšal som EotW 4 ale tam som skončil hneď na začiatku, ale chcem na stránke uverejniť článok o tejto sérii máp, ak by si mohol, pošli mi nejaké zaujímavé obrázky z tvojho hrania, rád ich uverejním

  Reply
 6. lumpik

  Já hrál(hraju) zatím jen 2ku a výborná mapa, jedna z nej co jsem hrál.
  Až budu mít plný FUP, tak nějaké screeny pošlu, jedu na vodafone modem a ty 4GB jsem už vyčerpal.

  Bylo by fajn tu zavést něco jako “rady a dotazy”, něco jako forum:-) Nevěděl jsem, kde se zeptat.

  Reply
 7. Liso1 (Post author)

  Nad fórom som rozmýšľal, ale si prvý kto sa naň pýta, tak si myslím že má ešte čas :).

  Ale asi zatiaľ vytvorím len nejakú stránku ako si navrhol “Rady a otázky”, alebo niečo v tom zmysle.

  Reply
 8. Liso1 (Post author)

  @lumpik tak už som vytvoril stránku, ktorá je určená na pre rady a otázky, nájdeš ju tu: https://heroes3wog.net/heroes-of-might-and-magic-3-info/kutik-zufalcov/

  Reply
 9. Radim

  Stlačení space jsem nevěděl, to se moc hodí, často jsem musel znovu nahrát posl.pozici, když jsem se teleportoval a na druhé straně nešlo jít vpřed ani vzad:-)

  Reply
 10. Liso1 (Post author)

  Ja som to tiež nevedel a vždy ma štvalo, že to robil počítač, potom som to náhodne našiel na fóre o Heroes 3.

  Reply
  1. Luki

   Přesně, taky mě to štvalo 🙂
   15 let jsem si myslel, že je to prostě privilegium AI hráčů 🙂

   Reply
   1. Liso1 (Post author)

    Áno, ani ja som to dlho nevedel, ale toto je ešte z doby keď sa hry nekupovali originálne a nemohol si sa o tom dočítať v manuáli 🙂

    Reply
    1. Luki

     Pamatuju si, že někdy kolem roku 2000, jsme jeli na Invex do Brna a taťka mi tam koupil příručku HoMaM 3. V té době ještě neexistoval ani žádný datadisk ke hře. Knížka byla v češtině a měl jsem z ní obrovskou radost, hned jsem měl všechny ty tajnosti hry před sebou :)…nějak před rokem jsem ji zkoušel znovu hledat, ale nenašel jsem. Z dřívějška si ale nepamatuju, že bych se tam dočetl o triku s mezerníkem (ale možná jsem to přehlédl) 🙂

     Reply
     1. Liso1 (Post author)

      Tak takú príručku by som chcel, popravde nič podobné som nikdy nevidel. Škoda že si ju nenašiel.

      Čo sa “triku” s medzerníkom týka, tak je to len jednoduchá klávesová skratka, ale ani ja som o nej nevedel, pretože tieto skratky boli popísané v manuáloch a okolo roku 2000 som nepoznal nikoho kto by mal originálku tejto hry. Tak preto je to pre väčšinu hráčov veľká novinka, ja nie som výnimka 🙂

      Reply
    2. Luki

     Nenabízí se mi možnost “Odpovědět” na tvou poslední reakci v tomto vláknu, tak to napíšu nesystematicky tady: Ta příručka HoMaM III. zřejmě vycházela z manuálu http://www.student.oulu.fi/~mioja/Hum/H3Manual.pdf , ale výhoda byla, že byla česky :)…vlastně to byl popis všeho důležitého ve hře (jak v manuálu) + poslední část knihy patřila navíc kampaním HoMaM III. – ke každé kampani byly všechny scénáře, odhalené mapy k nim a návod, jak postupovat, abys danou hru dohrál. Víc si už nepamatuju. Jestli tam byla nějaká část věnovaná trikům, no nedivil bych se, ale už to vážně nevím. Možná jsem ji kdysi vyhodil, jak jsem dělal mega úklid pokoje v období, kdy bylo mé hraní heroes v hibernaci :), ale kdybych ji přesto někde náhodou našel, tak bych ti určitě aspoň napsal 😉

     Reply
     1. Liso1 (Post author)

      Áha, tak to bude nejaký obohatený manuál. Zaujímavé, ešte som sa s ničím podobným nestretol. No keby si ju našiel, daj vedieť 🙂

      Reply
     1. Liso1 (Post author)

      Škoda že sa cez tú stránku nedá kúpiť, nemajú ju v ponuke. Našiel som ju ako bonus k hre na Xzone http://www.xzone.cz/nahledgame.php3?idg=1199 ale zase kupovať celú hru kvôli príručke sa mi veľmi nechce :/
      Tak ju tam majú aj samostatne: http://www.xzone.cz/nahledgame.php3?idg=650 🙂
      (tak nič, obe verzie sú vypredané)

      Reply
     2. Magicus

      Áno áno, to je presne ona 🙂
      Tiež by sa mi mala povalovať niekde na poličke, akurát jediný problém je, že neviem, na ktorej. Už minule som ju hľadal, takže ak by sa mi ju náhodou podarilo niekde nájsť, tak sa určite ozvem.
      Akurát si pamätám, že tá väzba nebola nejaká skvelá, a začínali z nej vypadávať listy.
      Čo by bola akurát výhoda pri skenovaní, do toho sa mi ale asi nebude moc chcieť (jedine, že by hej).
      A obsahovo bola ináč celkom fajn. Pre Heroes profíkov možnože až tak veľmi nie, tí už majú dávno všeky triky naštudované, ale pre ostatných to bol rozhodne veľmi dobrý zdroj informácií ku hraniu. Predsa len, bol to český preklad pôvodne amerického originálu vydaného Prima Games, čo je dodnes asi najlepší a najkvalitnejší vydavateľ podobných príručiek.
      Čo som si potom všimol, tak v USA vyšla neskôr aj ďalšia príručka k SoD (predpokladám, že pokrývajúca aj AB). Všetky verzie (vrátane tejto českej) sú ale tak šialene out of print, že výtlačok nezoženiete ani keby ste sa krájali na tri kusy 🙂

      Reply
 11. zendenisko

  super stránka! Palec hore…o wogu viem veeeľa rokov a aj ho veeeľa rokov hrám. žiadna iná hra ma nebaví tak dlho ako práve homam 3 wog. Ten wog je genialita a za toto milujem našich bratov rusov! majú moju úprimnú úctu a poďakovanie. Popravde som o horn of the abyss počul, ale veľa rokov sa o tom len písalo a zrazu to tu aj naozaj je. úplnou náhodou som našiel túto stránku a zisťujem, že je era 2 ako nadstavba wogu a chystám sa to inštalnúť so všetkými vylepšeniami. ak mi to nebude padať tak to bude zasa hrania:)). Inak autorovi tejto stránky veľká vďaka…robíš naozaj super prácu! Ja by som navrhoval aby si tu uverejnil svoje naj nastavenia wogu alebo aj popis všetkých nastavení a dal diskutovať ktoré sa naozaj oplatia a ktoré nie. Zaujímali by ma názory, keďže ja tie svoje už mám vychytané, len mi hra často padá a málokedy dohrám dačo do konca. Snáď s tou erou 2 to bude lepšie.

  Reply
 12. Liso1 (Post author)

  Zdar, moc ďakujem za pochvalu, snažím sa aby vo všetkých tých modifikáciách pre Heroes 3 bol prehľad.

  S ERA II určite mať problém nebudeš, odporučil by som ti skúsiť moju verziu Heroes 3 Ultimate v.3 https://heroes3wog.net/modifikacie-heroes-3/heroes-3-ultimate-edition/ sú tam mnou vybrané modifikácie a táto verzia funguje výborne bez padania.

  Ak to budeš chceť skúsiť po svojom, od začiatku, zatiaľ iba modifikácia Advance Levels mi robila problémy s ostatnými MODmi.

  Určite niečo podobné chystám, respektíve už pripravujem preložené WoG nastavenia a moje odporúčania k nim.

  Horn of the Abbys bude bomba, celá Heroes komunita naň čaká už niekoľko rokov :).

  Reply
 13. zendenisko

  no popravde neviem či to bude až taká bomba…síce som už aj zabudol čo všetko tam má byť, ale ak by to boli len tie tri nové hrady…hmm to wog bola fakt prevratná vec, ktorá nemá a trúfam si povedať ani nebude mať v hernom priemysle obdobu. Ale ak v tom HotA budú aj noví herovia a artefakty hlavne, plus budovky s novými funkciami tak to bude super:).
  Ano práve som to skúsil a era 2 ide perfektne…práve sa hrám s wog nastaveniami. je tam tuším aj čosi pridané. popravde nepamätám si to už celkom lebo to je hodne dávno čo som to nastavoval naposledy. Tak teraz si konečne wog vychutnám dostatočne ked mi to nevypisuje žiadne chyby:). snád to ani nebude teda padať. zatial to ide perfektne ale to HD sa mi vôbec nepáči tak som to vypal…popravde mi to trošku aj blblo ale pohral som sa s nastaveniami a potom to šlapalo, ale radšej to mám klasicky natiahnuté a rozmazané na obrazovke. proste cítiť z toho tú klasiku. a nové hudby som tiež hneď vypol. proste klasika mosí byť:). ale inak ostatné chválim a dík za tú ultimate edition.
  No a k tým nastavniam wogu – niektoré ani presne neviem ako fungujú. kedysi som to všetko skúšal, ale na to už nemám teraz nerva tak idem podľa popisu a pamäti:)).
  Nateraz budem chvíľu stačiť s tou tvojou super prácou a neskôr zrejme skúsim aj iné projekty. Ten puppets vyzerá celkom schopne plus aj ten prerod na zlatú Homam 2 grafiku.

  Reply
 14. zendenisko

  a naozaj vďaka za ten typ na ten medzerník…ani si nevieš predstaviť ako ma štvalo že AI si chodila cez brány a nemusela urobiť krok späť a ja som to musel, lebo som nepoznal medzerník. a to isté ma štvalo pri kúpe komandéra. každý raz som musel vyjsť pred dom a znovu zacúvať dnu. teraz nemusím a teším teším:).

  Reply
 15. Liso1 (Post author)

  Horn of the Abyss bude bomba, okrem vytvorenia ďalších troch hradov budú k dispozícii nový hrdinovia, nové artefakty, neutrálne jednotky, budovy na mape, no skrátka bude toho veľa, pozri sem: https://heroes3wog.net/horn-of-the-abyss-v1-2-download/

  HD mod je výborný, hlavne ako hrávaš multiplayer a aj celkovo, pre mňa určite jedno z naj rozšírení pre Heroes 3.

  Master of Puppets je výborný mod, určite odporúčam skúsiť a mod s grafikou Heroes 2 bude tiež zaujímavý.

  A medzerník pomohol aj mne :D.

  Reply
 16. Radim

  Ahoj. Tak jak se občas cítím jako odborník na heroes 3, tak si někdy připadám jako úplný začátečník:-) Třeba dnes, zjistil jsem, že když se během hry stiskne “V”, tak se ukáže viditelná oblast mapy a jsou na ní hvězdičkou označené polohy artefaktů. Když nemáte pohled vzduchu, tak u některých map, kde jsou některé artefakty “zastrčené” a neobejdete se bez nich(qwesty, brány apod.) je to velmi užitečný pomocník.
  Dnes vyzkouším všechna tlačítka, ať už v tom mám jasno:-)

  Reply
 17. Radim

  No, pustil jsem se do toho hned. Kromě obvyklých písmen nic nového, ale zajímavé je F11 a F12. Můžete to někdo vyzkoušet a písnout, co to přesně znamená? Větě “scripts were successfully extracted” a “ERM is updated” sice rozumím”, ale co to udělá přesně?

  Reply
 18. Liso1 (Post author)

  na tejto stránke nájdeš všetky skratky pre Heroes 3 (teda dúfam že všetky) https://heroes3wog.net/heroes-of-might-and-magic-3-info/pocty-jednotiek/ a tie posledné F11 a F12 budú podľa všetkého pre WoG/ERA pre vývojárov, pri načítaní skriptov (ale to je len môj názor).

  Reply
 19. Radim

  Už jsem koukl. No já bych to V stejně asi přehlédl, když je tam napsáno “jen” pohled na svět:-) Asi bych si pod tím nepředstavil, že to zobrazuje i artefakty a doly.

  Reply
 20. Sphinx

  Ja som nedavno zistil ze ak mate nainstalovany WoG tak pocas boja pravym klikom na ikonu branenia respektive nic nerobenia sa otvori okno kde sa da zvolit typ utoku (range/meele), uzitocne napriklad u velitelov 😛

  Reply
 21. Liso1 (Post author)

  Heh, o tom som vedel, ale pravdu povediac, veľmi som to nevyužil. Keď tak rozmýšľam tak asi ani nikdy.
  Je to ale pekné spestrenie, hlavne pri streleckých jednotkách.

  Reply
 22. Atrilf

  Něco k zajimavostem

  Grál: Může být zakopán minimálně devět polí od jakkékoliv strany mapy a nikdy nad se nad ním nemůže vyskytovat žádná surovina.

  Když při dobývání či bránění hradu před neotevřenou bránou se postaví jednotka bránu nelze otevřít.

  Reply
 23. Liso1 (Post author)

  Super, ďakujem. Pridal som ich k ostatným.

  Reply
 24. Josef Szlauer

  Jak je to v boji, když jeden hrdina má blokující kouli a druhý má andělskou alianci. Bude kouzlo Modlitba na začátku bitvy úspěšné ? Děkuji.

  Reply
 25. Liso1 (Post author)

  Ahoj, áno, kúzlo Modlitba bude na začiatku súboja úspešné. Orb blokujúci kúzla ich blokuje len počas boja a Modlitba je zoslaná ešte pred jeho začiatkom.
  Na 100% včera otestované.

  Reply
 26. Nostredemus

  Zdravim vsechny po delsi dobe a tentokrat sem nejdu zadat o radu, ovsem poradit vam. Herni TIP, ktery neni nikde zverejnej.

  Vedeli jste, ze …

  Pokud vlastnite “kouli zranitelnosti” a “Silu draciho otce” , tak “koule zranitelnosti” nefunguje ?

  Diky kouli zranitelnosti muzete vzkrisit i Cerne Draky, ovsem pokud mate Silu Draciho otce, tak tento set je kouli zranitelnosti nadrazeny a vsechny jednotky budou imunni proti kouzlum do 4.teho levelu

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: