VCMI Project – Heroes 3: WoG recreated

vcmi logo

VCMI je ďalší nádejný projekt, ktorý vylepšuje už aj tak geniálnu ťahovú stratégiu. Podobne ako HoMM3 High Resolution Project prináša do hry vyššie rozlíšenie, takisto je ho možné použiť aj pod operačným systémom Debian, Fedora, alebo Ubuntu. Pridáva rôzne klávesové skratky na urýchlenie hry, napr. CTRL+T ihneď otvorí v meste okno z trhoviskom, kde môžete obchodovať a klávesa G vyvolá cech zlodejov, ak hráč vlastní aspoň jedno mesto v ktorom je postavená krčma.

Verzia 0.95 nie je kompatibilná s predchádzajúcimi verziami a ani s ich modifikáciami, takže je potrebné spraviť čistú inštaláciu. K dispozícii na stiahnutie je už aj široká paleta prídavkov v podobe mesta Forge, Cove, nových artefaktov a jednotiek. Ešte treba povedať, že verzia zatiaľ stále nie je 100% stabilná, ale je to zatiaľ najväčší pokrok, keďže verzia 0.93 nepotrebuje na svoj chod ERA II systém.

Verzia 0.96 prináša ďalšie vylepšenia a podporu Wake of Gods a Horn of the Abyss, ktoré je teraz možné si stiahnuť ako modifikácie. VCMI 0.97 prišla konečne s funkčným generátorom náhodných máp a zrýchlenými reakciami počítačového oponenta.

Inštalácia VCMI

 1. Zo sekcie download stiahneme [Heroes 3] VCMI 099.zip archív a jeho obsah rozbalíme najlepšie priamo na disk C:.
 2. Inštalujte rovnako aj Heroes 3 Complete, ideálne verziu z GOG.COM, ktorá je vyskúšaná.
 3. Skopírujte zložky „Data“, „Maps“ and „Mp3“ z Heroes 3 do zložky VCMI.
 4. Hotovo, hra sa spúšťa pomocou  “VCMI_client.exe
 5. Vyššie rozlíšenie si je možné nastaviť až priamo v hre v nastaveniach, ale je potrebné potom hru vypnúť a zapnúť aby sa zmeny prejavili.
 6. Nové modifikácie si môžete pridať priamo cez „VCMI_launcher.exe„, v ktorom si môžete pohodlne podporované modifikácie stiahnuť.
Download
VCMI 0.99
VCMI mods
How to install modifications for VCMI
Zaujímavé VCMI modifikácie
Abyss Town – nové vodné mesto
Bastion Town – piesočné mesto, inšpirované Egyptom
Bastille Town – mesto trpaslíkov pokryté snehom
Cove Town – mesto pirátov prebrané z Horn of the Abyss
Grove Town – mesto nočných elfov, inšpirované Warcraftom
The Forge – reinkarnácia technologicky vyspelého mesta, ktoré malo byť pôvodne v datadisku AB
Classic Forge Town – druhá verzia, ktorá je viac verná pôvodnej predlohe
Warlock Town – port frakcie Warlock z Heroes II
Factory Town – ďalšia reinkarnácia mesta Forge
Curt Town – tajomné mesto s ešte podivnejšími jednotkami
Red Castle – frakcia Castle sa obalila do slušivej červenej s novými jednotkami
Evergreen Town – Rampart s novou grafikou a jednotkami

English description

The purpose of VCMI project is to rewrite entire HOMM 3: WoG engine from scratch, giving it new and extended possibilities. We hope to support mods and new towns already made by fans but abandoned because of game code limitations. VCMI is fan-made open-source project in progress. We already allow support for maps of any sizes, higher resolutions and extended engine limits. However, although working, the game is not finished. There are still many features and functionalities to add, both old and brand new.

 1. Install Heroes III from disk or using GOG installer.
 2. Copy „Data“, „Maps“ and „Mp3“ from Heroes III to: C:\Users\%USERNAME%\Documents\My Games\vcmi\

Galéria

30 Komentáre

 1. sovi

  Je podla vás lepší systém ERAII alebo VCMI, ktorý hráte radšej? výhody jedného druhého? nevýhody? 🙂 dajme debatu

 2. Liso1Liso1 (Autor článku)

  Jednoznačne ERA II, VCMI je ešte strááášne bugový. Ďalší problém je nekompatibilita medzi verziami, je ich už dosť (0.94, 0.95, 096b…), vžde je samozrejme najlepšie využívať aktuálnu verziu, ale niektorým modifikáciám trvá než ich autori upravia na aktuálne verzie.
  Ďalej čo mi vadí je strašne hlúpa AI, nedotiahnuté zvuky, že si rozlíšenie môžem upraviť až po spustení hry.
  Všetko sú to ale veci, ktoré sa vývojom odstránia, ja zatiaľ zostávam pri ERA II, alebo HotA. Čo viem, tak ERA II by mala dostať nový Mod Manager v priebehu mesiaca.
  Stačí takto? 😀

  1. sovisovi

   ok, debata skončená 😀 keď sa priznám, VCMI som hral len asi raz alebo 2x, inak ERAII alebo HotA 🙂 diks

   1. Liso1Liso1 (Autor článku)

    VCMI má tú výhodu že obsahuje kopu nových miest ktoré môžeš vyskúšať ako napr. Forge, Bastion, Abyss, Presrve alebo nový Necropolis.
    No na solídne hranie to ešte stále nie je.

    1. sovisovi

     práve toho sa obávam no

     1. Liso1Liso1 (Autor článku)

      Ale aj to časom príde, VCMI sa blíži k verzii 1.0, tam by mala byť väčšina chýb vyladená.

 3. Lord Anubis

  Nevím, co dělám špatně.
  1) Instalnu Complete –> instalnu do téže složky VCMI 0,97 –> instalnu WOG… spustí se mi hra, je vše RUSKY 🙁

  2) chci si do toho přidat město Cove a Bastion a nespustí se to.proběhne 3DO a sek… ? nemá někdo už ready verzi rovnou ke spuštění, kde bude WOG + HoTA dohromady už?

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Zdar, no pekne po poriadku. Odkiaľ inštaluješ WoG? Dúfam že cez VCMI_launcher.exe. Že by bolo všetko rusky sa mi ešte nestalo. Skús najrpv spustiť iba VCMI 0.97, ak nebude rusky, tak bude problém potom v tej inštalácii WoG ktorú si tam dal.

   Bastion by som veľmi neskúšal vo verzii ktorú chceš aj normálne hrávať, mesto je dosť zabugoavné a v štádiu vývoja. Stiahni si VCMI 0.97 a cez VCMI_launcher.exe si nainštaluj Horn of the Abyss. Bastion zatiaľ nechaj tak.

   1. C32

    stalo se mi totéž, tak jsem to googlil a je potřeba v Launcheru rozkliknout WoG expanzi a manuálně deaktivovat ruskej překlad, kterej se evidentně stahuje a zapíná automaticky jako součást WoGu.

 4. Lizzard

  Dovolím si upozornit, že verze 0.98d pořád padá a nefungují na ní generované mapy. Na 0.98 vše ok. 🙂

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Ďakujem za info, ja väčšinou tieto verzie „a“, „b“, „c“, „d“ úplne obchádzam, presne kvôli týmto veciam 🙂

 5. Figva

  Imagine map creator for VCMI O_O that is my dream.

 6. C32

  Existuje nějaká možnost, jak do hry dostat (např. skrz VCMI) současně HotA i WoG skripty?

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Zdar, existuje, ale iba cez VCMI. Môžeš mať všetky vymoženosti HotA a ešte ktomu aj WoG skripty. Na tejto stránke, sekcia „Expansions“: http://wiki.vcmi.eu/index.php?title=Mod_list Stiahni oba súbory: In The Wake of Gods (8.97.1) a Horn on the Abyss (1.3.6), rozbaľ ich obsah do priečinku Mods a malo by všetko fungovať.
   Ak nie, daj vedieť.

   1. C32

    akorát mi pod VCMI nejdou spustit HotA mapy. To je bug nebo (prozatím) feature?

    1. Liso1Liso1 (Autor článku)

     Tak to bude podľa všetkého spôsobené nekompatibilitou. Nakoľko HotA pre VCMI je vytvorená ešte zo staršej verzia. Nová HotA 1.4.2 už používa iný formát máp.

     Ako sa prejavuje nefunkčnosť máp? Hlási systém nejakú chybu?

 7. C32

  když dám „new game“ a „single scenario“, v launcheru proběhne několik řádek chybových zpráv Map MAPS/(HOTA) „název mapy“ is invalid. Invalid map format! a uvnit hry se v přehledu map vůbec neobjeví.

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Aha, tak to je jasné. Originálna HotA využíva nový formát máp, ktorý ale nebol implementovaný do VCMI HotA. Takže zatiaľ si budeš musieť vystačiť iba s klasickými mapami pre H3 Complete.

 8. uptlakuptlak

  Zdravím,

  V prvom rade sa chcem poďakovať za túto super stránku, dokonca po slovensky 😀
  (objavil som ju len dnes 16.04.2016 🙂
  Mám otázky:
  Je možné naraz hrať HoMM 3 s nainštalovanými modmi: HotA, ERA II, VCMI spolu so všetkými custom mestami:
  Abyss Town, Bastion Town, Cove Town (tuším toto mesto je už obsiahnuté v HotA), Grove Town, The Forge, Classic Forge Town?

  Dá sa všetky tieto mody aplikovať HD patch?

  Vopred ďakujem za odpoveď 😀

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Zdar, ďakujem za pochvalu, ako si sa vlastne na stránku dostal, Google?

   Teoreticky to možné je, ešte som takúto nadopovanú kombináciu neskúšal, ale ty môžeš byť prvý.

   Musíš si nainštalovať najnovšiu verziu VCMI a po inštalácii sa bude v priečinku s hrou nachádzať as spúšťací súbor „VCMI_launcher.exe“, ten spusti a cez neho si pohodlne nainštaluješ HotA a WoG (ERA II).

   Mestá už si musíš inštalovať ručne, myslím že cez VCMI_launcher.exe nainštaluješ len Bastion a Cove. Ostatné mestá stiahneš z mojej stránky, ale je rpavdepodobné že takáto verzia bude nestabilná.

   HD mod pod VCMI nespustíš, ale ak máš VCMI, vieš si nastaviť tiež hocijaké rozlíšenie displeja priamo v nastaveniach v hre.

 9. uptlakuptlak

  Ďakujem za rýchlu odpoveď, na túto stránku som narazil náhodou, keď som googlil ako oživiť H3 ničím novým, do teraz som vždy hral iba obyčajnú complete edition. Musím pochváliť, táto stránka má veľmi pekný design, a ešte viac sa mi páči to že je slovenská (som na to hrdý) 😀

  Skúšal som postupne všetky tie tri veľké modifikácie, a musím povedať že VCMI sa mi najmenej páči. Padá, je to nestabilné, nevie to vygenerovať random mapu podľa zadaných parametrov. Na druhú stranu, ERA II a HotA sú veľmi podarené modifikácie a fungujú perfektne, obzvlášť HotA.

  Ak môžem mať pripomienku/nápad, tak by som vytvoril nejakú novú záložku kde by bolo vysvetlené ktorý mód čo robí. Sám som sa v tom strácal a nevyznal som sa v tom na začiatok. Bolo by dobré ak by tam polo napísané čo daný mód pridáva, čo edituje… A dosť by pomohlo keby tam bolo aj porovnanie HotA, ERA II, VCMI

  Sorry že som sa tak rozpísal, ale na koľko sa jedná a moju obľúbenú hru a o slovenkú stránku, cítim povinnosť nejako prispieť 😀

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Tak to som veľmi rád že sa ti web páči. 🙂 Určite sa aj zaregistruj, o chvíľu tu bude súťaž o hodnotné ceny zo série Heroes. 🙂

   Áno, VCMI je stále polotovar, samé o sebe často nepadá, ale ak je tam veľ modifikácií ktoré medzi sebou nie sú kompatibilné, tak padanie je na dennom poriadku. O kus lepšie je na tom ERA II a úplne najlepšie Horn of the Abyss, to je top modifikácia Heroes 3.

   Čo sa tvojej otázky týka, tak je tu priamo stránka s modifikáciami, ktoré som otestoval a nechýba tam ani ich popis, obrázky, atď: http://heroes3wog.net/modifikacie-heroes-3/ .

   Popravde celý tento web začínal ako zdroj modifikácií iba pre ERA II, ale postupne sa tu toho nabaľuje viac a viac. Pribudla sekcia s Heroes 5 a do budúcna aj Heroes 7.

 10. Vlad

  I’m not sure what i’m doing wrong. I opened the zipped folder and run VCIM then when I try to rune the game through it, I get a load of errors and the game crashes saying ‚reason unknown inception‘ Can someone help please? XD

 11. Vlad

  I got in working but everything is in russian, does anyone know how to turn it back to english? I didn’t install the russian translation mod

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Hi Vlad, run „VCMI_launcher.exe“ and disable „WoG russian translation“. This should help. In this menu, you can enable/disable other modifications.

   1. Vlad

    Thanks, I got it working, there was a russian file in wog that I had to delete

 12. avataravatar

  There’s submod under WoG mod. Click bracket (>) to the left of In The Wake of Gods mod in launcher and disable WoG Russian Translation also.

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   Well thank you. You should register. We need more people who understand VCMI. 🙂

 13. avataravatar

  I registered, but I can’t login. There’s something wrong with ‚login‘ button 🙂

  1. Liso1Liso1 (Autor článku)

   This is weird. You are registered on the page. I reset the password. I sent a new password by email.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam Quiz: