Phoenix (Legendy)

Phoenix sa ako jednotka objavuje v sérii Heroes už od prvého dielu, ako hlavná jednotka mesta. Do Heroes 3 sa dostal až v datadisku Armageddon’s blade, ako najsilnejšia jednotka hradu Conflux. Tu získal aj vlastnosť znovuzrodenia, ktorá je pre neho taká charakteristická. Phoenix sa vyznačuje hlavne rýchlosťou, je to najrýchlejšia jednotka v hre s čím je spätá aj veľká výhoda hradu, pretože môžete kúzliť ako prvý a také kúzlo Mass Slow/Mass Haste, dokáže veľmi rýchlo rozhodnúť súboj dvoch hrdinov.

Legenda o Phoenixovi

Phoenix je často na obrazoch zvečňovaný ako nádherný vták, veľký ako labuť s dlhým zlatým chvostom, zobákom a pazúrmi. Jeho spev má podľa legendy čarovnú moc – údajne zvyšuje odvahu človeka s čistým srdcom a zasieva strach do sŕdc ľudí, ktorí zle zmýšľajú. Aj slzy fénixa majú magické vlastnosti. V hieroglyfike obraz fénixa vyjadruje plynutie času a dodnes zostáva symbolom nesmrteľnosti. Pre spisovateľov je fénix symbolom nehynúcej lásky a vernosti milencov. Spája sa so všetkými živlami vrátane vesmírnej energie.

Phoenix je podľa mytológie posvätný bájny vták Egypťanov, zobrazovaný ako zlatý sokol s hlavou volavky. Bol pokladaný za stelesnenie slnečného boha. Je symbolom vtáka, ktorý sa v určitých časových obdobiach sám spáli a do troch dní znovu povstane zo svojho popola. V tomto zmysle sa tiež používa ako symbol Krista a nesmrteľnosti. Inak tiež symbolizuje vzkriesenie, nesmrteľnosť a nezničiteľného ducha ľudstva. V pôvodnej gréckej mytológii je tento tvor opisovaný ako vták so zlatisto – červeným perím, ktorý nepotrebuje potravu, ale žije zo vzduchu a rannej vlahy. Etymológia gréckeho pomenovania fénix je spojená s troma významami – červenou farbou, Feníciou – Červenou zemou a datľovým stromom.

Podľa Herodota tento tvor nepotrebuje žiadnu potravu, ale žije iba zo vzduchu a rannej vlahy. Jeho domov leží na východe, v krajine podobnej raju, kde si stavia hniezdo. V každej dobe žije na svete práve jeden Fénix. Jeho perie má zlatisto-červenú farbu, ale po čase stráca svoj lesk ako Fénix starne. Keď uplynie 540 rokov (alebo podľa iných zdrojov 1461 rokov), Fénix si postaví z vonných korení hranicu na najvyššom strome a tú vychádzajúce slnko zapáli. Starý Fénix na hranici zhorí, ale o tri dni z popola vylezie červík, ktorý sa cez noc premení na nového krásneho vtáka. Mladý Fénix vyrobí zo zvyšku popola vajce, ktoré odnesie na oltár chrámu v egyptskom One.

Odkazy

Wikipedia – Phoenix (mythology)

Server.sk – Legenda o Fénixov

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: