Evolúcia frakcie Stronghold

Heroes of Might and Magic I - Barbarian

Heroes of Might and Magic I – Barbarian

Prvý krát sa táto frakcia predstavila už v Heroes of Might and Magic I. Kde sa aj vyformovala ich tradičná jednotka, kyklop, ktorý sa vyskytuje vo všetkých šiestich pokračovaniach. Hlavnú obrazovku mesta tvorili chatrče, hrad a na pravej strane sa vypínala pyramída. Nechýbal ani most, ktorý strážil trol. Je to asi jediný diel série, kde na obrazovke mesta je vidieť jednotky pri svojich obydliach.

Heroes of Might and Magic II - Barbarian

Heroes of Might and Magic II – Barbarian

Heroes 2 priniesol iný grafický kabát, trochu vážnejší, oproti rozprávkovej grafike Heroes 1. Frakcia Stronghold, alebo teda ešte Barbarian nabrala trochu vážnejší charakter, všetky jednotky zostali zachované a zmenili sa iba esteticky a iba trol sa zmenil na streleckú jednotku, odteraz hádže kamene spod mosta. Objavuje sa aj vylepšovanie niektorých jednotiek – upgrade.

Heroes of Might and Magic III - Stronghold

Heroes of Might and Magic III – Stronghold

Heroes 3 prišiel zase s novou grafikou a dá sa povedať že zaviedol trochu štandard v sérii. Jednotky dostali zelený nádych v podobe goblinov, gobliních jazdcoch na vlkoch, orkov so sekerami a zlobrov (fakt neviem, aký je slovenský preklad), ktorý majú možnosť kúzliť, čo je aj novinka v sérii Heroes. Tradične zostáva kyklop, ale už nie je hlavnou jednotkou mesta, tou sa stala ďalšia bájna príšera – Behemoth. V tretom dieli disponujú v Strongholde aj lietajúcou jednotkou, ktorá bola doteraz v hrade mágov, je to Roc, alebo po vylepšení Thunderbird.

Heroes of Might and Magic IV - Might

Heroes of Might and Magic IV – Might

Heroes 4 priniesol otrasnú pseudo 3D grafiku a mesto vôbec nevyzerá komplexne, sú to len budovy nasúkané na nerovný povrch. Jednotky tiež prešli grafickou zmenou, či k lepšiemu stojí za zváženie. Hlavne na bojovej ploche pôsobí ich chôdza smiešne. Zmenilo sa aj levelovanie jednotiek, k dispozícii sú štyri úrovne po dve jednotky, pričom v najvyššej úrovni sa musíte rozhodnúť medzi dvomi jednotkami a tými sú Behemoth a Thunderbird. Z frakcie zmizli goblini a aj orkovia, pribudli ale harpie, kentauri, nomádi a berserkrovia. Jednotky nie je možné vylepšovať, takže späť k začiatkom série…

Heroes of Might and Magic V - Stronghold

Heroes of Might and Magic V – Stronghold

Piaty diel Heroes prináša kompletné 3D zobrazenie či už mapy, mesta alebo bojov, ktoré na prvý pohľad vyzerá (aj aj je) veľmi efektné, ale po čase zistíte že len zbytočne zdržuje plynulosť hry. V 3D sa dá pekne zúžitkovať  krúženie okolo mesta, efekty, všetko vyzerá dobre, niekedy trochu neprehľadné. Stronghold sa v Heroes V objavuje až v datadisku Tribes of the East, a tak ako Heroes 4 ubral na vylepšeniach, priniesol datadisk hneď trojité vylepšenie každej jednotky. Do hradu sa vrátila populácia orkov a goblinov, kyklop sa stal najsilnejšou jednotkou mesta, pribudla lietajúca jednotka v podobe Wyverny.

Heroes of Might and Magic VI - Stronghold

Heroes of Might and Magic VI – Stronghold

Vizuálna podoba mesta je veľmi pekná, skôr mi ale pripomína stavby orkov z Warcraft 3. Šiesty diel ma zatiaľ obišiel veľkým oblúkom, originálka je doma v polici…  Momentálne dávam prednosť  Heroes 7, dúfam že nebude rovnaké sklamanie.

heroes-7-stronghold

Heroes of Might and Magic VII – Stronghold – v príprave, hra bude dostupná v roku 2015

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: