Čo je to s tebou Heroes 7?

heroes-7

Už máme dva týždne od vydania Heroes 7, dosť času na konštatovanie či sa hra podarila alebo nie, nemyslíte? Ono je to trochu ťažšie… ale pekne po poriadku.

Inštalácia

Prvý kameň úrazu, keď som musel hranie odložiť až na druhý deň, nakoľko hra sa ma kamarátsky spýtali, aby som nainštaloval patch, ktorý bol k dispozícii v deň vydania. Verím tomu, že ak by som spustil hru bez neho, dostal by som beta verziu, ktorú som už predtým testoval. Poslúchol som a cez noc som nechal stiahnuť 7GB patch! Nemôže byť nič horšie, ale môže, 15GB patch na Witcher 3 :D. Bohužiaľ, v dnešnej dobe výrobcovia už automaticky počítajú s tým, že máte doma optiku, ale nevadí, pokiaľ je hra dobrá odpúšťam.

Autori už medzičasom stihli oznámiť ďalší veľký patch, snáď opraví ďalšie chyby… Aktualizácia (14.10., 16:00), tak patch 1.2 už je k dispozícii, začne sa sťahovať automaticky cez UPlay.

Teraz pôjdem pekne po bodoch, ktoré som spomínal aj pri beta verzii a pridám aj niečo nové.

heroes-7-stronghold

Pohyb jednotiek na bojisku

Stále katastrofa, veľa jednotiek sa nepohybuje ale posúva a hýbe nohami, za všetky je to najlepšie vidieť na minotaurovi. Chyba stále nie je opravená, veľká škoda ktorá kazí dojem z bojiska.

Pomalosť pri ťahu súpera + Dlhé čakanie na ťah

Čakacie doby na ťah sa oveľa skrátili, hra prešla určite veľkou optimalizáciou. Rovnako sa stratilo aj sekanie. Nehovorím že teraz sú čakacie doby rýchle, ale oproti beta verzii je to pokrok, no odvahu na mapu pre ôsmich som ešte nemal.

Chýba stavový riadok pri boji

Stavový riadok chýba stále a neverím že sa ho niekedy dočkáme.

stronghold

Grafika mesta a hry

Rovnako pochybujem o tom že by sa zjednotila grafika mesta s grafikou krajiny. Zato grafika jednotiek sa o dosť vylepšila oproti beta verzii! Stále budem tvrdiť že pre ťahovú stratégiu je najlepšia 2D mapa sveta a nie 3D neprehľadná krajina, aj keď Heroes 7 je na tom vcelku dobre.

Diplomacia

Zatiaľ som nemal čas poriadne preveriť silu diplomacie, ale pridávanie jednotiek za môj hrací čas bolo primerané.

Padanie pri nahrávaní hry

Tak tu musím byť opatrný. Prvú hru som zahral bez najmenších problémov, čo sa o druhej povedať nedalo. Hra spadla a pri opätovnom spustení som na LOAD čakal niekoľko minút a pri najbližšom ťahu hra zamrzla. Takto sa mi to stalo pri každej uloženej pozícii z danej mapy. Pri spustení novej mapy (scenára) už všetko behalo bez problémov.

AI súpera

Stále tupý ako poleno. Zostali aj nedostatky z beta verzie v podobe niekoľkých hrdinov hromadiacich sa na jednom miest bez vojska. V neskoršej fáze hry, len stáli na mieste.

Tu by som spomenul ešte jednu zaujímavosť, pred každým bojom si môžete všimnúť označenie jednotky, kde máte popis aké nebezpečenstvo Vám od nej hrozí. Neviem podľa čoho ich presne hra generuje, ale niekedy sú úplne mimo. Napr. na jednotku na obrázku som dostal označenie Nízke nebezpečenstvo, následne zničila celú moju armádu behom dvoch ťahov. Pri takomto označení prídete bez problémov aj o polovicu armády, takže dajte skôr na šiesty zmysel.

stronghold-centaur

Kúzlo “Town Portal” od začiatku hry

Kúzlo určite zostane v hre, nemá cenu ho teda ďalej spomínať.

Artbook

Špeciálna Brloh edícia obsahuje originálny “retro” artbook obsahujúci artworky zo všetkých dielov série. Takto znela lákavá veta pri predobnjednávke Heroes 7 z Brloh.sk. Prevedenie artbooku je na vysokej úrovni, kvalitný papier, všetko top kvalita až na obsah. Neviem ako vy, ale ja si predstavujem pod slovom artwork, niečo takéto, no to čo dostanete v artbooku až na niektoré, tomu absolútne nezodpovedá. Väčšiu časť tvoria screenshoty jednotiek z Heroes 5, dokonca z Heroes 3 je tu obrázok mesta Tower, ktorý je trochu rozkockovaný. No je tam toho viacej… Takže obsah zhadzuje kvalitné spracovanie. Podľa všetkého na rýchlo spichnutá vec na podporu predaja…

Veľkosti jednotiek

Vec ktorá mi veľmi vadila za hrad Dungeon a to keď sa popri sebe postavil minotaur a čierny drak. Minotaur vyzerá perfektne, robusne, obrovská jednotka ktorá šíri strach, ale drak je malý, chudý s krídlami ktoré odzadu pripomínajú motýľa, takto veru nemá vyzerať najlepšia jednotka hradu. Zato hydra vyzerá super.

US edícia Heroes 7 bez fyzických diskov

Väčšinou je ochudobnená Európa, oproti US, ale tentokrát sa UBi soft vytiahol. Za morom sa predávali edície len s kódmi bez fyzických diskov, ktoré ale mali byť súčasťou týchto edícií. UBi narýchlo pomenila na stránkach obrázky, kde už boli uvádzané len digitálne verzia, ale hráči boli šikovnejší, viač v článku na SomHrac.sk.

Heroepdia

Ak poznáte sériu XCOM a jej Ufopediu, tak viete o čo ide. V Heropedii nájdete informácie o všetkých jednotkách a hrdinoch. Za mňa veľké +.

heropedia

Guvernéri v mestách

Ďalšou pomerne zaujímavou novinkou je pozícia hrdinu, ako guvernéra v meste. Hrdina si guvernérske schopnosti musí najprv odomknúť levelovaním v strome zručností. Tak napr. pri diplomacii sa dá odomknúť guvernérska schopnosť, kedy budú všetky budovy v meste stáť o 10% menej zlata, alebo guvernérska schopnosť pri logistike pridáva spriateľeným hrdinom viac pohybových bodov v kontrolovanom území.

Finálny verdikt

Rozdiel medzi beta verziu a produktom ktorý sa predáva je veľký, kopec chýb bolo opravených a doladených, no ešte ich stále kopec zostáva, takže pred ďaším veľkým opravných patchom hodnotím Heroes 7 na:

6,5/10


 

4 Comments

 1. Luki

  Nevím no, jak to tak čtu, ani nemám potřebu to zkoušet. Tak nějak tuším, že to bude pořád obdoba V. či VI. dílu. Upřímně, V. jsem dohrál, začátek se mi líbil, grafika mě okouzlila, ale po nějaké době jsem si uvědomil, jak hrozně nepraktická je a časem mi dokonce začala vadit. Stejně tak i souboje, už to prostě nějak nebylo ono. VI. díl jsem ani nedohrál, ale cítil jsem tam velkou obdobu V. dílu. A co teď se VII. ? Ani na to nemám chuť…Stejně pořád mě nejvíc baví III., k němu neoficiální herní rozšíření (stačí complete HD, do WOG atd. jsem se ani nepouštěl, protože jsem pořád spokojený) a pak jenom HOT SEAT, pack s 3000 mapami a já jsem nejvíc šťastný člověk :)…i když, musím se přiznat, před pár dny jsem si do iPadu koupil Heroes 3 HD, ale to bylo spíš jen ze zvědavosti 🙂

  Reply
  1. Luki

   Ale ta myšlenka s Heropedií je dobrá, to se mi v X-COM taky líbilo 😉

   Reply
  2. Liso1 (Post author)

   Ja to hovorím stále, pre ťahovú stratégiu je ideálna 2D prehľadná mapa, presne ako bolo v H2/H3. Bolo samozrejme jasné že napr. H5 musel prísť vo svojej dobe niečím novým a voľba jednoznačne padla na 3D grafiku, ale skôr je to mínus, ako plus, aj keď herná mapa je celkom v H7 prehľadná, hlavne za pomoci vysvietenia objektov pomocou klávesy ALT.
   Heroes 3 HD nie je zlý, ale tie datadisky tam veľmi chýbajú. Ozaj, ako funguje na iPade?

   Reply
   1. Luki

    Tak pokrok je pokrok, grafika se musí zlepšovat, protože by jinak nenalákala mladé hráče. Cílovou skupinou nejsou zarytí fanoušci, co by u hry zůstali tolik let, jako u heroes 3. Cílovou skupinou jsou zákazníci, co koupí, nainstalujou, odehrají, smažou a vícekrát se ke hře nevrátí. Tak je to dneska téměř se všemi novými hrami. Škoda, že pro lidi je dnes už přednější vizuální stránka a nalinkovaný příběh, spíše než hratelnost a volnost…na iPadu jsem odehrál zatím asi 4 hodiny heroes 3 HD, tak se nedá moc posoudit. Ale ze začátku to bylo nadšení. Přijde mi však, že čím více hraju, tím hůře zvládám ovládání. Na mapě to ještě jde, ale souboje jsou pro mě čím dál horší – např. střílení na dálku má jít dvojitým poklikem, ale kolikrát musím kliknout 10x na nepřítele, než jednotka vystřelí. Útok zblízka – jejej, to je ještě horší. Musí se podržet prst na jednotce, na kterou se chce útočit a pak vybrat pozice, z jaké strany příšerka zaútočí. No zní to snadně, ale v reálu se mi často stává, že jednotka vůbec nezaútočí, jen se k nepříteli postaví. To naštve, ale možná to chce jen cvik a trochu lépe ovládání nastudovat. Taky se mi hra zdá pomalejší než na PC. A co se týče grafiky, nevidím tam podstatnější rozdíly než u obyčejné Heroes 3 Complete HD. Ale na nějaké to dlouhé cestování nebo čekání v čekárně nebo prostě jen tak na dlouhé nudné chvíle bez PC je to perfektní time-killer 🙂

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: