Recenzia

Heroes 3 recenzia

 

V tejto recenzii by som vám veľmi rád priblížil skvelé datadisky, ktoré vyšli k tejto hre. Prechod z Heroes of Might & Magic 2 na trojku vyvolal veľký rozruch. Zachoval sa len pôvodný štýl hry a tvorcovia hry zmenili celý engine. Tí, ktorí hrali aspoň jeden diel Heroes, si určite všimli tieto zmeny: 8 typov mest (namiesto 4 resp. 6), možnosť výberu prvého hrdinu, volba štartovného bonusu, 16 typov hrdinov v každom meste (každý z nich ma nejakú špecialitu, nové druhotné schopnosti, nový systém mágie, podzemie v niektorých scenároch, nové objekty na mape, nové artefakty (tiež aj systém ich používania), viac budov v meste a vačšie bojisko, pričom hrdina môže uniesť až 7 oddielov jednotiek.

Armageddon`s Blade

Na túto hru vznikali postupne nové datadisky. Najprv vyšiel Heroes of Might & Magic: Armageddons Blade, kde bola pridaná nová rasa, resp. nový hrad Conflux (Soutok). V tomto hrade sa nachádzali jednotky z dvojky (Sprite/Pixies,Firebird/Phoenix) a jednotky, ktoré boli v trojke ako neutrálne (Elementals). Samotný názov hovorí o “Meči skázy”, čo je vlastne nový artefakt, ktorý umonžní zosielať v boji kúzlo Armageddon s odolnosťou proti tomuto kúzlu. Pridá hrdinovi +3 útok, +3 obranu, +3 silu kúziel a +6 znalostí. Vznikli neutrálne jednotky. S niektorými sme sa mohli stretnúť v dvojke (Peasant, Halfling, Rogue, Mummy, Troll, Nomad, Boar, Sharpshooter, Enchanter, Faerie Dragon, Rust Dragon, Crystal Dragon a Azure Dragon). Absolútnou novinkou bol editor kampaní. Pridali sa tu tiež nové scenáriá a objekty na nich. Nová je aj úžasná kampaň, v ktorej Lucifer Kreegan dostane myšlienku zmeniť svet v ohnivé peklo pomocou spomínaného meču skázy. Královná Catherine sa rozhodne porušiť krehký mier v Erathii a vyrazí proti Kreeganovi, aby ho porazila skôr ako získa tento vzácny a velľmi mocný artefakt. Uprostred tohot chaosu sa vynorí tajomný hrad živlov Conflux, ktorého zámery sú nejasné ale hrozivá sila zrejmá.

Shadow of Death

V poradí druhý bol datadisk The Shadow of Death. V tomto datadisku mocný lič Sandro (poznáme ho z dvojky), nájde dve mocné kombinácie artefaktov, ktoré mu umožnia ovládnuť Antagarich. Na druhej strane musia 4 hrdinovia, ktorých Sandro oklamal, spojiť staré artefakty v Andělskú aliance, a s týmto mečom poraziť neporaziteľné vojská nemrtvých. Keď už píšem o artefaktoch, ako ste si už všimli vznikla nová možnosť kombinovania artefaktov. Je ich presne 12, ktorých kombinácie vám nebudem presne popisovať. V tomto datadisku však nie sú podstatné zmeny ako boli v predošlom. Nových je 39 nových mapiek, na ktorých určite nájdete aj nové bojové terény a monolithy.

Keďže v druhom datadisku nebol hrad Conflux a niektoré vylepšenia z prvého, odporúčam vám zberaťeľskú edíciu Heroes III Complete, kde nájdete Restoration of Erathia, Armageddons Blade a The Shadow of Death spolu v jednom. Táto edícia vyšla kompletne v češtine.

In the Wake of Gods

Posledným datadiskom vyšiel od spolupráce Anglických a Ruských autorov Heroes 3,5: In the Wake of Gods. Tento datadisk funguje ako prídavok k SoD alebo Complete. Kto by to bol povedal, že vznikne datadisk na datadisk. Nájdete tu najvačšie zmeny zo všetkých, pretože výrobcovia upravili pôvodné skripty. Ako prvé by som spomenul novú surovinu, Mithrill, ktorá slúži na vylepšenie objektov na mape. Može napríklad na týžden vylepšiť baňu, ukázať výstup monolithu, postaviť pod hrad bojový terén, ktorý zvýši šťastie alebo zlepší kúzla v boji. Je tu 5 typov truhlíc so zlatom. Veľkým plus je pridanie nových objektov. Nových je asi toľko, čo bolo pôvodných. Vačšina pôvodných je upravená tiež pomocou ERM skriptov. Pre priblíženie, čo sú ERM skripty vám spomeniem, že vznikla možnosť rybáriť v studni, ktorá vám pridáva manu, alebo pri prehliadke obelisku na ňom nájdete magické zaklínadlo, ktoré vám umožní z neho čarovať kúzlo. Vačšina artefaktov je tiež vylepšená.

Novinkou je kapitán, ktorý bojuje ako hrdina v Heroes IV, získava skúsenosti, druhotné schopnosti, môže čarovať a nosiť artefakty. To isté platí aj pre samotných bojovníkov. Pri vylepšení napríklad Familiara (Rarášek), sa môže pohybovať skokom cez 4 polia. Sú tu samozrejme artefakty, ktoré sme predtým nevideli. Samotná hra ma v hlavnom menu cca 5 strán nastavení. Existuje ôsmy level bojovníkov a pri niektorých jednotkách aj tretí apgrejd (napr. Zealot -> War Zealot, Gremlin -> Santa Gremlin). Ďalšie možnosti pribudli v meste, kde môžete predávať budovy, alebo si požičať úrok z banky, ak ste vlastníkmi tržišťa. Samotné mesto bez hradu sa dá počas hry zmeniť na iné. V tomto datadisku je málo nových mapiek, ale výhodou je WoGifovanie starých, kde sa premenia skripty. Všetky možnosti tu ani nemôžem spomenúť, v každom prípade stojí tento datadisk za pozornosť. Je voľne stiahnuteľný.

Autor: Skully, sector.sk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: