Evolúcia jednotiek sveta Might and Magic, časť prvá

Všetko na Zemi podlieha prirodzenej evolúcii a inak tomu nie je ani v prípade jednotiek z nášho obľúbeného sveta Might and Magic. Prvý diel série vyšiel už v roku 1986, takže hry z tohto univerza – prevažne dungeony a ťahové stratégie pre PC – sú tu s nami takmer 30 rokov, čo je relatívne vysoké číslo prevyšujúceho vek nejedného hráča . Pred niekoľkými dňami vyšiel dokonca Might and Magic X, na ktorý si fanúšikovia museli počkať viac ako 10 rokov, takže k desiatemu dielu to aj celkom sedí. Hráči môžu len dúfať, že sa tento cyklus nezopakuje aj pri jedenástke J. Teraz sa poďme pozrieť na to, ako prebiehal vývoj vybraných jednotiek.

Archer – Strelec

Tradičná jednotka reprezentujúca v každom diele frakciu ľudí. Jeho vzhľad sa časom radikálne nemenil, nepriateľov zabíjal šípmi, menila sa iba zbraň. Vývojárom sa zrejme jeden rok páčil luk, neskôr zase kuša, a táto zmena sa často opakovala. V Might and Magic 6 úlohu strelca prebrala žena.

might and magic archer

Bone Dragon – Kostený drak

Myslím, že tu nemohla nastať žiadna veľká zmena. Kostený drak musí byť jednoducho z kostí. To, že bol azda kedysi živý, naznačujú zdrapy kože medzi prstami krídel. V piatom a šiestom diele Heroes dostal temno-zelený nádych, naznačujúci jeho zhubnú magickú podstatu.

might and magic-bone-dragon-evolution

Cyclops – Kyklop

Neodmysliteľná súčasť gréckej mytológie. Hoci názov kyklop pochádza z gréčtiny a znemená „kruhové oko“, v prvom diele Heroes na tento fakt autori pozabudli a pridali mu pre istotu ešte jedno. Vo všetkých nasledujúcich vydaniach svojich súperov vyhľadáva len jedným. Od „ľudského“ výzoru z roku 1991 to sním ide postupne dole vodou a od roku 2006 stvárňuje strach naháňajúce monštrum, ktoré muselo byť stvorené v najtemnejších končinách pekla.

might and magic heroes-games-cyclops-evolution

Djinn – Džin

Vo všetkých verziách vyniká nebovo modrou farbou a orientálnym oblečením. V Heroes of Might and Magic 5 dostal do výbavy poriadnu šabľu, ale naopak stratil hlavu, zrejme neopatrným zaobchádzaním. Dalo by sa povedať, že cez všetky diely si zachováva rovnaký charakter, okrem šiesteho, kde zmenil pohlavie a nabral poriadne na kráse.

heroes-games-djinn-evolution

Elf Archer

Tu si brali dizajnéri príklad u Pána Prsteňov – Legolas a zelená. Aj takto by sa dal charakterizovať zástupca elfských lukostrelcov. V niektorých rokoch tiež vsadili na jemnejšie pohlavie.  Žiadne veľké zmeny v priebehu času.

heroes-games-elf-evolution

Hydra

Charakter hydry zostáva po celý čas zachovaný. Menil sa len počet hláv a nôh. V raných dieloch Might and Magic pripomínala skôr draka. Veľmi dobre je vidieť prepojenie jednotiek medzi Heroes 3 a Might and Magic 7, kde hydra vyzerá skoro identicky.

heroes-games-hydra-evolution

Lich

Lich začínal ako smiešna bábika hrajúca všetkými farby dúhy, až na prelome tisícročia nabral na vážnosti a začal plne obhajovať svoj titul posla smrti. Aby vyzeral ešte strašlivejšie, dostal kúzelnú palicu a korunu, spolu s metrami reťazí. Od Heroes V je už na pohľad každému jasné, že tam, kde príde Lich, bude život naveky udusený.

heroes-games-lich-evolution

Mage – Mág

Mág tu prestavuje pravý protiklad Licha, zástancu dobrej mágie, ktorá desí hordy nemŕtvych a padlých tvorov. Mágova róba sa nezaprie a je pre neho charakteristická cez všetky diely Heroes a aj Might and Magic, až na šiesty diel. Tam sa trochu pritvrdilo a mág dostal temnejšie kontúry.

heroes-games-mage-evolution

Orc – Ork

Orkovia prechádzali poriadne veľkými zmenami. Jednotlivé postavy sú v každom diele takmer na nepoznanie a najmä tie z tretieho a štvrtého dielu Heroes sú úplne rozdielne. Striedali sa u nich zbrane, zbroj, proporcie tela aj farba pokožky. Autori najčastejšie volili svetlohnedú, čo potvrdil aj posledný Heroes.

heroes-games-orc-evolution

Skeleton – Kostlivec

Pri kostlivcoch sa veľa zmien nedá očakávať. Netradičnú farbu kostí dostal v Might&Magic 4, kde bledú nahradila tyrkysová. Postupom času získal nejaké tie kúsky odevu či brnenia. Jeho zbraňou je väčšinou meč, ale sú prípady aj s lukom alebo kopijou pre súboj na diaľku.

heroes-games-skeleton-evolution

Titan – Titán

Z Godzilly sa takmer za tridsaťročie vyvinula božská bytosť, vládca nebies, pán bleskov. Titán je hora svalov, neporaziteľný súper, oplývajúcimi neznámymi magickými silami, ktoré pramenia zo samotnej oblohy a je obávaný aj medzi najstrašnejšími drakmi.

heroes-games-titan-evolution

Vampires – Upír

Upír, to je netvor v podobe človeka vysávajúci krv živých, ktorá je zdrojom jeho sily. Nocou sa presúva zahalený v plášti, kedykoľvek pripravený zmeniť sa v lietajúceho netopiera a napadnúť nepriateľa. Svoje obete rozpára dlhými drápmi a hrdlá pretne dlhými tesákmi. V Heroes 5 a 6 si povedali, že to nestačí, a tak dostal do rúk obojručný meč a tým sa stal obávaným bojovníkom.

heroes-games-vampire-evolution

Water Elemental – Vodný element

Nerozhodnosť autorov, čo sa týka fantázie, vidieť na každej postave. Od nejednoznačného stvorenia z Might and Magic 1, cez morskú vílu, hrôzostrašné vlny s očami, vodného obra, Poseidona, šupinatú nagu, morský živel a v šestke sa opäť vrátili k morskej panne. Mne osobne najviac vyhovujú posledné dve stvárnenia.

heroes-games-water-elemental-evolution

Doplnenie obsahu a štylistická úprava: Michal

7 Comments

 1. Michal

  Článok je to pekný, hráči môžu pospomínať na legendárnu grafiku Heroes I a porovnať nikdy nestarnúci Heroes III s graficky vyspelou VI, ale chýba mu pravopisná úprava! 🙂

  Reply
 2. Liso1 (Post author)

  Heh, tie pravopisné chyby som odstránil, ďakujem za upozornenie. Písal som to v robote, ale psssst.
  Skôr by som potreboval štylistickú úpravu, ale na tú ozaj čas nemám. Gramatika ma nikdy nebavila :).

  Reply
 3. Michal

  Zato mňa hej! Nenadarmo som mal zo SJ maturity za 1 :D.

  Reply
 4. Sovi

  paráda dobrý post, najviac sa mi aj tak páčia postavy z H3,… H6 už je také… hm ako to poveať….. moc prekombinované, preboostované? čo myslíte vy?

  Reply
 5. Liso1 (Post author)

  Michal, tak v tom prípade budem rád za každú štylistickú radu.

  Sovi, tak nejako si myslím aj ja. Tie postavy z H6 už vyzerajú príliš ozajstne. Po rok 2002 sa všetko nieslo v takom rozprávkovejšom štýle. Veľmi peknú grafiku má Heroes 2, alebo Might and Magic 3 a 4.

  Reply
 6. Michal

  Štylistické rady sa ťažko dávajú takto na diaľku, to skôr by som pracoval rovno na tom texte. Ak máš záujem, kontaktuj ma cez email.

  Reply
 7. Liso1 (Post author)

  Už som ti písal :).

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: