Fortress

Fortress (Pevnosť)

Hluboké bažiny skrývají nejedno tajemství. Záhadné živočichy, rostliny propůjčující magické schopnosti a hlavně nedobytné město čarodějnic. Říká se, že kdo se pokusí do tohoto města vkročit, již se nikdy živý nevrátí. Záhadné čarodejnice se obklopují inteligentními ještěry a poloingeligentními gnolly a prapodivnými zvířaty, jako je obří hmyz, baziliškové a vyverny. Nikdo z učenců není pak schopen pochopit, jakým způsobem ovládají takové nebezpečně tvory jakými jsou gorgony a hydry.

Útočná síla: podprůměrný útok/průměrné zranění
Obrana jednotek: nejlepší obrana/průměrný počet životů
Rychlost jednotek: podprůměrná
Cena jednotek: podprůměrná
Počet střeleckých jednotek: 1
Počet leteckých jednotek: 2

Ekonomika

Rod je levný z hlediska zlata, ale budete potřebovat kvanta dřeva a rudy (stavte silo velmi brzy!). Z ostatních surovin nepotřebujete téměř nic, jen trochu rtuti a pro budovy vyšších úrovní a pro hydry i síru.

Hrdinové, magie a artefakty

Z hlediska statistik patří čarodějnice mezi dobré heroese. Je tu však jeden problém – ve vašem hradu postavíte max. třetí level gildy mágů. Proto stojí za zvážení vzít beastmastera. Ten má nejvyšší počáteční defense v Heroes 3, poté mu však rozumně roste i útok. Klíčovou schopností je taktika, z magie především magie vody, ale i vzduchu a země. Ohnivá je celkem k ničemu. Dobrou schopností je offense, beastmasteři mají vždy armorer. Použitelná je dále balistika, rezistence a samozřejmě logistika. Pathfinding je pro tento rod celkem k ničemu, poněvadž máte-li pouze jednotky vlastního rodu, pohybujete se v bažinách stejně bez postihu.

Vaše kouzla mají sloužit především ke zrychlení a posílení vašich jednotek. Strategické též bývá zpomalení soupeře – pomalé jednotky totiž lépe formují shluky určené pro útok vašich hyder.

Z artefaktů se snažte sehnat především ty, co zrychlí vaše jednotky a přidají statistiky. Plášť znemožňující seslat kouzla nad 3. úroveň se může ukázat jako velmi strategický.

Jednotky

Jednotky patří mezi defenzivně laděné. Spousta z nich má velmi užitečné speciální schopnosti. Tento hrad je považován za slabý, ale využijete-li jeho předností, připravíte soupeři nejedno nemilé překvapení. Důležité je brzy vyrobit ještěry a muchy a využít výhody rychlého clearingu – zejména nasbírat dřeva a rudy co se dá.

Gnollové – Vcelku pomalí a slabí. Vhodní tak akorát na obranu hradu.
Ještěři -V SoD posílili v silné střelce. (tip: použijte na upgradované ještěry bless – mají rozsah zranění 2-5)
Dragon flies– Velmi rychlé mouchy; dispelují prospěšná kouzla a upgradované (v SoD) sesílají weakness. Excelentní na počáteční clearing.
Baziliškové – Pomalý bojovník. Po upgradu zrychlí a má 20% šanci na zkamenění soupeře
Gorgony – Velmi silný bojovník na blízko. Po upgradu má totiž každá gorgona 10% šanci, že zabije další potvoru jako bonus (tip: hurá na draky), pozor ale, maximálně vybijete tolik potvor, kolik je desetina počtu vašich gorgon – zaokrouhleno nahoru)
Vyverny – Rychlé, silné, jen by mohli mít více HP. Po upgradu mají 20% šanci na otrávení soupeře: jednotce ubývá max. počet životů
Hydry – Na jednotku sedmé úrovně jsou vcelku pomalé, zato však útočí na všechny okolo, bez protiútoku (tip: teleportněte hydru na začátku bitvy k soupeřovýmu houfu jednotek)

Návod na bitvy:

Slabinou tohoto rodu je to, že disponuje pouze jednou střeleckou jednotkou. Zato v boji na blízko je tento velmi efektivní. V bitvách na poli využijete taktiku podpořenou mass haste či artefakty zvyšujícími rychlost jednotek. Pokud obléháte hrad, použije earthquake, teleport nebo alespoň expertní balistiku, neboť budou-li hrad dobývat pouze vaši letci, budou hynout po velkých množstvích kvůli relativně nízkému počtu životů. Zato obrana hradu je vaší velmi silnou stránkou – váš hrad má totiž dvě pole příkopu a stavby zvyšující útok a obranu při obléhání. Proto se sem snažte přilákat všechny hrdiny pro rozhodující bitvy.

3 Comments

 1. Luki

  Opravdu nejvíc rozporuplný hrad. Pro mnoho lidí ten nejhorší, pro mnoho ten nejlepší :)…já sám jsem patřil dlouhá léta k první skupině 🙂 ale teď myslím, že jakmile se jej člověk naučí dobře používat, stává se velmi silným soupeřem.

  Reply
  1. Liso1 (Post author)

   Ja mám Fortress veľmi rád, hlavne jednotku Mighty Gogrons 🙂 Postrach jednotiek 7. úrovne. Škoda že nemajú lepšiu streleckú jednotku a Wyverny padajú ako muchy, zato Hydra drží celý hrad. Šikovne teleportovaná za hrady mesta, dokáže divy.

   Reply
   1. Luki

    Mighty Gordons to je bez diskuze…s tou hydrou a teleportem to musím někdy zkusit. Když to člověk umí, tak s tím určitě dokáže divy

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti-Spam Quiz: